Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cezayirli Hasan Paşa Köşkü Restore Edilecek

Çanakkale'nin Ezine ilçesindeki Cezayirli Gazi Hasan Paşa Köşkü, hazırlanacak proje doğrultusunda restore edilerek, kültür turizmine kazandırılacak.

yapi.com.tr
Cezayirli Hasan Paşa Köşkü Restore Edilecek

Osmanlı tarihinin önemli devlet adamlarından biri olan ve yanında gezdirdiği aslan ile de bilinen Cezayirli Gazi Hasan Paşa'nın Çanakkale'nin Ezine ilçesindeki köşkü, hazırlanacak proje doğrultusunda restore edilerek, kültür turizmine kazandırılacak.

Milliyet’te yer alan habere göre; Prof. Dr. Rüstem Aslan, 18. yüzyılın ortalarında Kaptan-ı Deryalık yapan Cezayirli Hasan Paşa tarafından yaptırılan köşkün, Çanakkale Boğazı'ndaki deniz ticaretini kontrol etmek amacıyla da kullanıldığını belirterek, “Bu kadar iyi korunmuş bir binanın çok fazla örneği Anadolu'da yok. Özellikle bu yapının restorasyonu yapılarak kültür turizmine kazandırılması çok önemli.” dedi.

Ezine ilçesinde, Üvecik, Yeniköy ve Mahmudiye köyleri arasında Batak Ovası'na hakim bir konumda bulunan Cezayirli Hasan Paşa Köşkü, bugün hiçbir kalıntısı bulunmayan 18. yüzyılda Yerkesik köyü olarak bilinen yerleşim alanı içerisinde ayakta kalmayı başaran tek yapı olarak dikkat çekiyor.

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan ve arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan köşkün mülkiyeti Müze Müdürlüğü'nde bulunuyor. Yüksekçe bir bodrum katla birlikte üç katlı olan yapının güney yönden direk ikinci kata giriş sağlayan bir kapısı bulunuyor.

Kapının önünde ahşap olduğu düşünülen merdiven ve podyum kısmı günümüze kadar ulaşmadığı gibi, yapının iç kısmında bulunan ara bölmelerden hiçbiri de mevcut değil. Yapının çatı kısmının köşelerinde küçük balkon şeklinde ve kule görünümündeki fenerlikler ilginç görüntü oluşturuyor.