Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Charles Jencks
Charles Jencks, modern mimarlığı sorgulayan ve onun geç-, neo- ve postmodernism gibi “artçı”larını tanımlayan metinleri ile tanınan bir isim. Jencks’in eğitimci, yazar ve peyzaj mimarı olarak sürdürdüğü pratikleri arasında geçen hayatının başlangıç noktası ise Amerika Birleşik Devletleri, Baltimore şehri.

1939 yılında doğan Jencks, 1961’de Harvard Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde lisans eğitimi gördü. Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksekokulu (Graduate School of Design) Mimarlık Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlayan Jencks, 1970 yılında Londra Üniversitesi’nde mimarlık tarihi doktorasını verdi. Burada, mimarlık kariyerinin henüz başlangıcında, modern mimarlık tarihçileri Siegfried Giedion ve Reyner Banham’dan ders aldı.

Bugüne  dek Pekin, Şanghay, Paris, Tokyo, Milano, Venedik, Frankfurt, Quebec, Montreal, Oslo, Varşova, Barselona, Lizbon, Zürih, Viyana ve Edinburgh’da dahil olmak üzere dünyanın pek çok şehrinde seminerler veren Jencks, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise Harvard, Columbia, Princeton ve Yale Üniversiteleri ile çeşitli kamuya açık müzelerde konferanslara katıldı. Jencks, 1968-88 yılları arasında Architectural Association’da (AA), 1974-1992 yılları arasında ise University of California, Los Angeles’ta (UCLA) konuk öğretim görevlisi olarak dersler verdi.

Jencks peyzaj tasarımı ve heykel tasarımlarının yanı sıra “cosmogenic art” olarak adlandırılan ve evrenin kökeni, tarihi, strüktürü ve dinamiklerini araştıran bir astronomi dalı ile sanatı kesiştiren alanda metinler üretiyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/charles-jencks_96146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!