Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Chicago'da Gökdelen Atağı

ABD'nin en yüksek binası, New York'ta değil, Chicago'da olacak... 610 metrelik gökdelenin mimarı, Haliç için de bir köprü tasarlayan İspanyol mimar Calatrava.

Radikal
Chicago'da Gökdelen Atağı

BD'nin en yüksek binası, New York'ta değil, Chicago'da olacak... 610 metrelik gökdelenin mimarı, Haliç için de bir köprü tasarlayan İspanyol mimar Calatrava.

ABD'nin en yüksek gökdeleni Chicago'ya yapılacak. Göl kenarında inşa edilmesi planlanan 610 metrelik gökdelen, 'pastadaki mum' gibi görünecek. Chicago merkezli Fordham Co. şirketinin yaptıracağı binanın tasarımı ise İspanyol mimar Santiago Calatrava'ya ait.

2008 yılında bitirilmesi beklenen 610 metrelik devin 444 metresi otel ve daireler, kalan kısmı ise giderek incelen helezonik bir külah olacak. Gökdelen New York'ta yıkılan ikiz kulelerin yerine yapılacak 541 metrelik 'Özgürlük Kulesi'nden de yüksek olacak. Halen dünyanın en yüksek binası ise Tayvan'daki 509 metrelik 'Taypey 101 Kulesi'.

Cam cephesi 'bir pelerin gibi' kıvrılan binanın İspanyol mimarı Calatrava, İstanbullular için oldukça tanıdık. Calatrava, İstanbul Metrosu Haliç Geçişi içinde bir köprü projesi hazırlamıştı. Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna döneminde hazırlanan proje beğenilmiş ancak çok pahalı bulunduğundan uygulanamamıştı. Tasarımın, Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın tasarladığı köprüye ilham verdiği iddia edilmişti!

Kariyerine köprü tasarımıyla başlayan 53 yaşındaki mimarın eserleri arasında Valencia Opera Binası, Lizbon Oriente Tren İstasyonu, Barcelona Roda Köprüsü de bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/chicagoda-gokdelen-atagi_30988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!