Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

CHP Milletvekili Soysal: ‘Kültür Varlığı Yok Pahasına Satıldı’

Çetin Soysal, Karaağaç Bektaşi Tekkesi ve mezarlığı üzerine inşa edilen AKP il binasının üzerinde bulunduğu bölgenin İstanbul 2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca, “kültür varlığı” olarak tescil edilip iskâna açılamayacağı yönündeki kararına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden KİPTAŞ tarafından

Cumhuriyet GazetesiCHP, Osmanlı döneminden kalan tarihi Karaağaç Bektaşi Tekkesi üzerinde yapılmasıyla gündeme gelen AKP’nin yeni İstanbul il binasının bulunduğu araziyle ilgili önemli bir “rant” iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Karaağaç Bektaşi Tekkesi ve mezarlığı üzerine inşa edilen AKP il binasının üzerinde bulunduğu bölgenin İstanbul 2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca, “kültür varlığı” olarak tescil edilip iskâna açılamayacağı yönündeki kararına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden KİPTAŞ tarafından Roma kalıntıları üzerinde Four Seasons Oteli’ni inşaa eden şirketin sahibine ait olan YAPITAY şirketine “yok pahasına” satıldığını bildirdi.

Soysal, “YAPITAY Şirketi’nin ortakları ile geçmişte çok tartışılan ve Bizans kalıntıları üzerine otelin ek binasını inşa etmekte hiçbir sakınca görmeyen Four Seasons Otel’in işletmecisi aynı kişidir. Tarihi ve kültürel mirası göz kırpmadan yok eden bu şirketlerde ismi geçen kişi, aynı zamanda Sultanahmet Turizm AŞ’de de yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır” dedi. “AKP hangi ilişkilerin sonucunda bu binayı almıştır” diye soran Soysal, Meclis araştırma önergesinde şu görüşlere yer verdi:

“Burada ne yazık ki birtakım karanlık ilişkilerin olduğu görülmektedir. KİPTAŞ adına imar düzenlemesi yapılan yerin dönüp dolaşıp birtakım ortak ilişkilerin sonucunda AKP il binasına gelmesi ve bu binanın da Karaağaç Tekkesi üzerinde yükselmesi dikkat çekicidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/chp-milletvekili-soysal-kultur-varligi-yok-pahasina-satildi_65480.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!