Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

CHP'de Gürsel Tekin Krizi

CHP’de belediye meclis üyesi adaylarını belirleme süreci krize döndü. Kendi istediği adayların çizilmesine karşı çıkan CHP İstanbul İl Başkanı Tekin, istifanın eşiğinden döndü. Belediye meclis ve il genel meclis adayları ile ilgili liste belirleme çalışması, CHP Genel Merkezi ile İstanbul İl teşkilatı arasında iplerin gerilmesine neden oldu.

Vatan Gazetesi
CHP'de Gürsel Tekin Krizi

CHP’de belediye meclis üyesi adaylarını belirleme süreci krize döndü. Kendi istediği adayların çizilmesine karşı çıkan CHP İstanbul İl Başkanı Tekin, istifanın eşiğinden döndü. Beledİye meclis ve il genel meclis adayları ile ilgili liste belirleme çalışması, CHP Genel Merkezi ile İstanbul İl teşkilatı arasında iplerin gerilmesine neden oldu.

CHP içerisinde günler öncesinden başlayan liste gerginliği, dün sabah saatlerinde doruğa ulaştı. Gürsel Tekin’in istifa haberi siyaset kulislerine bomba gibi düştü. Televizyonlar ve internet siteleri son dakika haberleri girmeye başladı. Tekin’i istifa restini götüren süreç, belediye meclis ve il genel meclis üyeleri ile ilgili listelerin hazırlanması sırasında ortaya çıktı. İl Başkanı Gürsel Tekin, haftalar öncesinde listelerin bizzat il teşkilatı tarafından hazırlanacağı mesajını hem parti tabanına, hem de genel merkeze verdi. Ancak Önder Sav bu konuda tasarrufun genel merkezde olduğunu ilan eden bir genelge yayınladı. Pazar günü İstanbul’daki meclis üyelikleri listesi Ankara’ya götürüldü. Listeden Tekin’in özellikle istediği bazı isimlerin çizilmesi, bardağın taşmasına neden oldu. Tekin, üstü çizilen meclis üyelerinden Hüseyin Sağ için bizzat devreye girdi. Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat’ın, Tekin’in istememesine rağmen Bakırköy’de ilk iki sıraya yerleştirilmeye çalışıldığı öğrenildi. Mehmet Sevigen, Algan Hacaloğlu ve Mustafa Özyürek’in, kendi belirledikleri isimleri listelere koyma çabası da, Tekin’i istifanın eşiğine getirdi.

3’lü basın toplantısı

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Kemal Kılıçdaroğlu, İl Başkanı Gürsel Tekin ve İBB Genel Sekreter adayı Alper Ünlü ortak bir basın toplantısı düzenledi. Oldukça gergin olduğu gözlenen Tekin, bu tür sıkıntıların sadece kendi partilerinde değil, diğer partilerde de yaşandığını belirterek, örgütüne sahip çıkan bir açıklama yaptı: "Ben tek başıma bir hiçim. Örgütün olmadığı yerde hiçbir şey söz konusu olamaz. Bazı yerlerde bazı belediye başkan adayı arkadaşlarımızın baskısı sonucu örgütlerin yok sayılması, elbette bir örgüt başkanı olarak doğrusu beni de çok rahatsız etmiştir, çileden çıkartmıştır. Ben CHP il başkanı olarak öncelikle örgütümü ciddiye alırım. Elbette belediye başkan adaylarımda benim başımın tacıdır ama bazı belediye başkan adayı arkadaşlarımız örgütlerimize farklı yaklaştı. Örgütlerimizin de benim üstümdeki baskısı, beni bu noktaya getirmiştir. Keşke gelmeseydi. İnanıyorum ki bundan sonraki süreç daha iyi işleyecektir."

"Kardeşim için değil"

Bir basın ordusunun izlediği basın toplantısı bir çok kanaldan canlı yayınlandı. Tekin, il meclisi adayları arasında gösterilen kardeşinin genel merkez tarafından çizildiği için istifa kararı aldığı haberlerini yalanladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/chpde-gursel-tekin-krizi_66706.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!