Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

CHP'de Rüşvet Şoku

İzmir'in CHP'li Güzelbahçe ve Değirmendere belediye başkanları "ihaleye fesat karıştırma" ve "rüşvet" suçlamasıyla tutuklandılar.

Hürriyet Gazetesi
1 CHP'de Rüşvet Şoku

İzmir'in CHP'li Güzelbahçe ve Değirmendere belediye başkanları "ihaleye fesat karıştırma" ve "rüşvet" suçlamasıyla tutuklandılar.

İzmir’de, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla, geçen Salı, Güzelbahçe Belediye Başkanı CHP’li Ertan Avkıran, aynı partili Değirmendere Belediye Başkanı Necati Şemsettin Eren, bazı belediye meclis üyeleri ve müteahhitlerin de aralarında bulunduğu 120 zanlı gözaltına alınmıştı. "İmar Kanunu’na muhalefet", "örgüt kurmak", "ihaleye fesat karıştırmak" ve "rüşvet almak" suçlarına karıştıkları öne sürülen zanlıların, usulsüz yapılan ihale ve gayrimenkul satışlarıyla haksız kazanç sağlayıp devleti zarara uğrattıkları, 300 milyon TL’lik rüşvet çarkı kurduğu belirtildi.

'Böcek'e yakalandı

Suçlamalar arasında, 2005 yılı Eylül ayında, Güzelbahçe Belediyesi’nin eski Hesap İşleri Müdürü Güler Başkurt’un, 3 kurşunla bacağından vurularak yaralanması da yer aldı. 7 ay süren takipte, başkan Avkıran’ın makam odasında yaptığı görüşmeler ise yerleştirilen 'böcek' kamerayla tespit edildi. Gözaltındaki zanlılardan 46’sı, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Diğer 74 zanlı sorgulanmalarının ardından adliyeye sevk edildi. Emniyet Müdürlüğü çıkışında görüntü alan gazetecilere tepki gösteren Güzelbahçe Belediye Başkanı Avkıran, "Yazıklar olsun, beni ve ailemi rezil ettiniz. Ben 10 yıldır hizmet ediyorum" diye bağırdı. Yargılamanın ardından, aralarında Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, Değirmendere Belde Belediye Başkanı Necati Şemsettin Eren’in de bulunduğu 39 zanlı tutuklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/chpde-rusvet-soku_65700.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Rüşvet toplumu huzursuz ve kirli bir toplumdur. Rüşvet veren huzurlu olmadığı gibi alan da aslında huzurlu değildir. Rüşvetin yaygın olduğu toplumlarda rüşvet alanlar da başka ortamlarda vermeleri gerektiğinden bu menhus işten pek karlı olan da yoktur aslında. Toplumumuz, ulvi amaçlarla yapılması gereken siyasetin, menfaat haline getirilmesiyle birlikte rüşvet daha da yaygınlaşmış ve toplum iyice kokuşmuştur. Olay sadece siyasetçileri, belediye başkanlarını, meclis üyelerini vb. kötülemek gibi basite indirgenemez. Toplum da belli ölçülerde rüşvet çarkına giriftar olmuş durumdadır. Nasıl mı, vatandaş filanca bel. bşk. rey verir, çünkü o oğlunu işe alacaktır. Daha masumu, samimi olarak rey verdiği partiye gider, sizin için o kadar çalıştım bana şunu yapın der. Sadece ideali için partiye, adaya destek veren çok az kişi ise istisnadır. İstisnalar ise kaideyi bozmaz. Çok mu karamsar tablo çizdik, bunun, bu kötü gidişin bir çözümü yok mu? Tablo bu, dost acı söyler. Teşhisi doğru yapamazsak doğru tedavi yapamayız. Çözüm var. Hem de yüzyıllardır yaşayageldiğimiz moral değerler: Diğergamlık, iyilikseverlik, memleketini nefsinden daha çok sevmek. Lafı çok mu uzattım? Hayır. Yapı sitesinde rüşvet haberine ancak bu kadar kısa cevap verilebilir. Yanlış mı yapıyorsunuz? Hayır onu demedim. Elbette böyle konular ana bütünü oluşturan önemli argümanlar olması nedeniyle tartışmaya ve değerlendirmeye layık bulunup ele alnınmalıdır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!