Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

CHP'den Ege'deki Depreme İlişkin Kritik Hamle

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, Ege Denizi'nde meydana gelen ve halkta korku ve paniğe yol açan 6.3 büyüklüğündeki depremi TBMM gündemine taşıdı.

yapi.com.tr
CHP'den Ege'deki Depreme İlişkin Kritik Hamle

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, son bir asırda İzmir’de 6 ve üzeri büyüklüğünde 5 adet deprem gerçekleştiğine dikkat çekerek bölgedeki tektonik hareketliliğin ve depremselliğin araştırılması için önerge verdi. Birgün Gazetesi'nin haberine göre, TBMM Başkanlığı’na sunulan önergenin gerekçesinde şu görüşlere yer verildi:

"İzmir, İstanbul’dan sonra deprem riski açısından en kırılgan illerin başında gelmektedir. Yerbilimcilerin açıklamalarına göre İzmir ve çevresi dünyanın tektonik yönden en aktif bölgelerinden biridir. Bu nedenle İzmir, büyük depremlere gebe, birbirine paralel dört fay hattının yanı sıra genç ve yaşlı birçok kırığı içinde barındıran ve yer kabuğu ince olduğu için yıkıcı riskler taşıyan bir bölgedir.

Yapılan araştırmalara göre doğu- batı uzantılı iki ana kırık aktif durumda olup büyük depremler üretme potansiyeline sahiptir. Bölgenin depremselliği hareketli olduğu için zaman zaman stres boşalmaları olmakta, bu depremler artçılarla birlikte bir dizi şeklinde devam etmektedir. Nitekim son olarak Karaburun açıklarında merkez üssü Ege Denizi olan ve 6,2 büyüklüğünde olduğu belirtilen deprem can ve mal kaybına yol açmasa da büyük korkuya ve paniğe yol açmıştır. Ancak geçmişte de İzmir’de buna benzer 6 ve üzeri şiddetinde depremler meydana gelmiş can ve mal kaybına yol açmıştır. Son bir asırda İzmir’de meydana gelen 6 ve üzeri şiddetindeki 5 adet deprem gerçeği karşısında bölgedeki tektonik hareketliliğin ve depremselliğinin araştırılması, risk haritasının çıkarılması ve olası yıkıcı bir depreme karşın alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğü'nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca CHP Grubu adına bir meclis araştırması açılmasını isteriz."

ETİKETLER: deprem İzmir
http://www.yapi.com.tr/haberler/chpden-egedeki-depreme-iliskin-kritik-hamle_159588.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!