Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çift Katlı Ekmek Kadayıfı

Hükümet 2-B yasa tasarısının martta TBMM’de kabul edilmesini planlıyor. Böylece daha önce Anayasa Mahkemesi’nden dönen 2-B Yasası yürürlüğe girmiş olacak. Yasa, fiyatları altüst edecek.

Cumhuriyet Gaztesi
Çift Katlı Ekmek Kadayıfı

6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesi B bendi dolayısıyla “orman vasfını yitirmiş, kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkarılmış, bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen arazilerin” ifade edildiği 2-B Yasası için geri sayım başladı. Tasarıya göre, 2-B arazileri sadece hak sahiplerine satılacak. Yani kadastro çalışmaları yapıldığı tarihten geriye 5 yıl giderek, en az bu kadar süre arsanın sahibi olanlara. Rakamın belirlenmesinde belediyelerin vergi tahsili sırasında kullandığı ‘arsa rayiç bedelleri’ esas alınacak. Kesin olmamakla birlikte arsa rayiç bedelinin 2 katına yüzde 20 eklenerek arsanın bedelinin tespiti ve ortaya çıkan rakamın 10 bin TL’sinin peşin istenmesi bekleniyor. Geriye kalan miktarın da 5 yıl vadelendirilerek taksit yapılması gündemde.

2-B tasarısı İstanbul’da pek çok ilçede heyecan yaratırken arazilerin değerinin 2-3 kat artabileceğine dikkat çekiliyor. İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası İkinci Başkanı Nizameddin Aşa, fiyatların yapılanma ve lokasyona göre artış göstereceğini belirtti. 2-B arazilerinin çoğunlukla Sultanbeyli, Ümraniye, Beykoz, Şile, Şişli, Eyüp, Sarıyer, Çekmeköy ilçelerinde olduğunu belirten Aşa’ya göre, Avrupa Yakası’nda; Sarıyer ilçe hudutları içinde Fatih Ormanlarının bulunduğu bir kısım, Şişli ilçesinde Ayazağa çevreleri, Eyüp ilçesinde Göktürk, Kemerburgaz çevrelerinde 2B arazileri var.

Aşa, Anadolu Yakası’nda Başta Beykoz olmak üzere Ümraniye, Çekmeköy, Sultanbeyli, Şile’de 2-B arazilerinin yoğun olduğunu, Anadolu Yakası’nda daha fazla 2-B arazisi yer aldığını belirtti. Aşa, tapuya tescil konusunda şu bilgiyi verdi:

“2B arazilerinin yüzde 90’ının ölçümleri tamamlanmış ve tapuya işlenmiş durumda. Bitmeyenler için tespit ve ölçümler bir ay askıda kalıyor, bir ay sonra kesinleşiyor. Bu tespit ve ölçümlere itiraz Kadastro Mahkemesine veya Asliye Hukuk ve Asliye Ceza Mahkemelerine yapılabiliyor. Buradan Kadastro Mahkemelerinden daha hızlı sonuç alınıyor.”

Fiyatlar nerede, ne kadar?

* İstanbul’da Avrupa Yakası’nda Sarıyer’de halen mevcut 2B arazilerinin metrekaresi 500-600 lira civarında satılıyor. Kanunlaşması durumunda metrekare fiyatların 1000-1500 lira seviyelerine çıkacağı tahmin ediliyor.

* Göktürk çevresinde ortalama 500 lira civarında olan metrekare fiyatının 2000 lira seviyelerine kadar çıkabileceği, Şişli ilçe hudutları içinde olan orman arazilerinin halen 500 lira ortalama metrekare fiyatlarının da 1500 lira seviyelerine yükseleceği düşünülüyor.

* Anadolu Yakası’nda durum biraz değişik. Örneğin 2B arazilerinin yoğun olarak bulunduğu Beykoz ilçesinin parsel bazında yüzde 10’u 2B arazisi. Burada sonradan alınmış, üzerinde villalar, siteler olan arazilerin yanında dededen, atadan, kalmış, yıllardır küçük çapta tarım arazisi olarak kullanılan araziler bulunuyor. Beykoz’da bu araziler şu anda metrekaresi 250 ila 400 lira arasında satılıyor. Kanun çıktıktan sonra imar problemi olmayan arazilerin 1500 liraya çıkabileceği tahmin ediliyor. Çavuşbaşı’nda metrekaresi 200-500 lira olan fiyatlar yine 1000 ile 1500 lira seviyesine çıkabilecek.

* Şile’de durum biraz farklı. Merkeze, köylere olan uzaklığına, yol durumu, denize yakınlığı, sit alanı gibi özelliklere göre halen metrekaresi için 20-30 liradan başlayıp 300 liraya kadar ulaşan fiyatlar söz konusu. Kanun çıktığında yolu olan, merkezlerde bulunan araziler iki kata kadar yükselebilecek, yolu olmayan, denize uzak veya sit alanlarının fazla değişmeyeceği tahmin ediliyor.

* Ümraniye’de halen fiyatlar Hekimbaşı’nda 300-600 lira, Alemdağ’da 200- 500 lira, Yeni Çamlıca’da 500 lira ortalamasında satılıyor. Kanun çıktıktan sonra lokasyona göre metrekare fiyatı olarak 2000 lira seviyeleri görülebilir.

ETİKETLER: çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/cift-katli-ekmek-kadayifi_85505.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!