Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Çılgın Tüketimle Oluşan Saman Alevi Bir Büyüme'

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erinç Yeldan, Türkiye ekonomisinin geçen yılın son çeyreğindeki yüzde 6’lik büyümesi, sıcak para, dış borç ve dış açığa dayalı bir büyüme olduğunu söyledi.

Radikal GazetesiBilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erinç Yeldan, Türkiye ekonomisinin geçen yılın son çeyreğindeki yüzde 6’lık büyümesinin, sıcak para, dış borç ve dış açığa dayalı bir büyüme olduğunu söyledi.

Profesör Erinç Yeldan şöyle dedi: “Yani araba yoldan çıkana kadar bir müddet böyle saman alevi gibi büyüyeceğiz. 2009 yılının ikinci yarısından itibaren toparlanma diye anılan süreç, Türkiye açısından yeniden dış borçlanmanın başladığı ve yeniden portföy yatırımlarının güçlendiği bir süreç. Bu çok sağlıksız, sürekli olarak kesintiye uğrayan ve bir saman alevi gibi parlayıp bir tüketim çılgınlığı yaratan, daha sonra da ya döviz kurunda düzeltme ya da cari açığın finansmanının mümkün olmaması nedeniyle içerideki yatırımların ve tüketim talebinin aniden daralmasıyla sekteye vuran bir durum. Türkiye’nin bir büyüme stratejisi yok” diye konuştu. (aa)


 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/cilgin-tuketimle-olusan-saman-alevi-bir-buyume_78149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!