Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimento Ailesi’nin 50. Yıl Kutlamasının Düşündürdükleri

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, 21-24 Haziran tarihlerinde kuruluşlarının 50.yılını Bodrum’da kutladı. “Çimento Günü Etkinlikleri” olarak adlandırdıkları bu günler büyük bir ailenin özel günlerde bir araya gelmesinden farksızdı.

yapi.com.tr/Banu BİNAT
Çimento Ailesi’nin 50. Yıl Kutlamasının Düşündürdükleri

b>Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 21-24 Haziran tarihlerinde kuruluşunun 50.yılını Bodrum’da kutladı. “Çimento Günü Etkinlikleri”
adıyla kutlanan 50. yıl büyük bir ailenin özel günlerde bir araya gelmesinden farksızdı.

Toplam 49 farklı kuruluşun oluşturduğu bu aile, aslında birbirinin rakibi olan kuruluşların bir araya gelmesi ile kurulmuş bir sivil toplum örgütü. “Çimento Günü Etkinlikleri” boyunca bu ailenin içindeydim. Aileyi rekabetin ve hırsın hiç gündeme gelmediği, geçmişlerine, anılarına, sektöre ve Türkiye’ye kazandırdıklarına sıkı sıkıya sarılmış, birlikte düşünmeyi bilen onlarca harika insan oluşturuyor.

Çimentonun belki de dünyada en çok kullanılan “bağlayıcı malzeme” olduğunu düşünürsek, TÇMB’nin de birlikteliğinin arkasındaki sırrın, malzemenin kendisinde yattığını görebiliriz. Grubun içindeki eskiler hep şunu söylediler: “Çimentonun tozunu yutarsanız, bir daha fabrikadan çıkamazsınız.”

Etkinlikler içinde gösterilen belgesel sektörün ve kuruluşların 50 yılda geldiği noktayı görmek açısından çok doyurucuydu. Türkiye’nin en eski sanayicilerinin, en eski sivil toplum örgütlerinden birini oluşturması, bu örgütün Türkiye’ye kattıklarını anlatmak beklide sayfalar sürer, ama büyük ustalıkla hazırlanan belgesel bu öyküyü yarım saate sığdırmış...

TÇMB, tüm sektöre AR-GE desteği veriyor. Eğitim programları, eğitici yayınları, konferanslar, seminerler, yaz okulları, uluslar arası yarışmalar hep eğitim düzeyinin artması için yapılan çalışmalar ve hiçbiri kar amacı gütmüyor. Bu alanda araştırma yapan mimar ve mühendislik öğrencilerine burs imkanı da tanımışlar. Binalarda doğru beton kullanımını yaygınlaştırmak için ise 3 yıldır süreli bir mimarlık yayını olan Betonart’ı litaratüre kazandırmışlar. Yine kendi içlerinde kurdukları kalite ve çevre kurulu sayesinde tüm üye kuruluşların çevreye duyarlı üretim yapmasını denetliyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-ailesinin-50-yil-kutlamasinin-dusundurdukleri_54944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!