Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Çimento Fabrikası Kurmak Moda Oldu, İki Yıl Sonra İflaslar Gelebilir’

Kıbrıs Girne'de bir araya gelen Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TMÇB) Yönetim Kurulu üyeleri, sektördeki son durumu masaya yatırdı.

Zaman Gazetesi
‘Çimento Fabrikası Kurmak Moda Oldu, İki Yıl Sonra İflaslar Gelebilir’

konomik istikrarın sağlanması, faiz ve döviz gelirlerinin düşmesiyle son bir yıl içerisinde konut sektöründe yaşanan canlanma çimentoya olan talebi yüzde 22 artırdı. Tahmin etmediği büyümeyle karşılaşan sektör temsilcileri, önümüzdeki yıldan itibaren talep artışının duracağı görüşünde. Piyasaya yeni girecek veya kapasite artışına gidecek firmalara, “Yatırımlarınızı gözden geçirin. Tatlı kâr var deyip işinizi bırakmayın. Yoksa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.” uyarısında bulunan sektör temsilcileri çimentoculuğun uzun soluklu bir iş olduğunu belirtti.

Kıbrıs Girne'de bir araya gelen Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TMÇB) Yönetim Kurulu üyeleri, sektördeki son durumu masaya yatırdı. Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, bugünlerde çimento fabrikası kurmanın moda haline geldiğini belirterek, “Buna para yetiştirmek zordur. Türkiye’deki kadar çimento üreticisi bol ülke var mı bilmiyorum. Onun için kimse, dolduruşa gelip fabrika kurmasın. Hayal kırıklığına uğrayabilirler. İki yıl sonra şimdiki talepleri bulmak zor olabilir. Kapasite artışına gidenler ve yeni fabrika kuracak olanlar hesabını iyi yapmalı. Aksi takdirde iflaslar gelebilir.” uyarısında bulundu.

Sabancı Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı da, “Portakalcı ve tekstilci gibi ilgili ilgisiz herkes çimento fabrikasına yöneldi.” dedi.

Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili ise 2008 sonrasını ‘gri’ bir dönem diye nitelendirdi. Gelecek yıl seçim sebebiyle büyümenin devam edeceğini öne süren İğnebekçili, “Ancak konut sektörü faizlere bağımlı. Faizlerdeki yükselişle birlikte sektörde dar boğaza doğru gidiyoruz.” şeklinde konuştu. Yıl sonu itibarıyla sektördeki büyümeyi yüzde 16 olarak tahmin eden İğnebekçili, “Tüketimde 40 milyon tonun üzerine çıkacağız. 2007'de yüzde 6-8 büyüme olması halinde 43 milyon tona ulaşırız. İnşaat sadece konut üzerinde büyümemeli. Altyapının da onunla birlikte büyümesi sağlanmalı." diye konuştu.

Fahiş zam eleştirilerine de açıklık getiren Başkan, çimentonun inşaata maliyetinin yüzde 4 olduğunu ifade ederek, fiyatları enflasyonun üzerinde artırmadıklarını söyledi. Başkan İğnebekçili, beton yolun bakım ve kullanım süresinin asfalta göre daha uzun olduğunu aktardı. Avrupa'da beton yola 35 yıl masraf ödenmediğine dikkat çeken İğnebekçili, Türkiye'de asfalt yolların 4 yılda bir yenilendiğini vurguladı. Önümüzdeki dönem ODTÜ'de ‘Çimento Mühendisliği Master Programı’nı başlatacaklarını duyuran İğnebekçili, Libya'dan 1,5 milyar dolarlık yatırım daveti aldıklarını da açıkladı. Birlik, üyelerden gelecek görüşler doğrultusunda nasıl bir cevap verileceğini karara bağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-fabrikasi-kurmak-moda-oldu-iki-yil-sonra-iflaslar-gelebilir_48575.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!