Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimento Satışları Durgun, Fabrika Satışları Canlı

Gaziantepli ünlü Konukoğlu ailesinin sahibi olduğu 2 çimento fabrikasının hisselerinin yüzde 30’unu İtalyan Barbetti ailesi 390 milyon dolara satın aldı. Türkiye’de 43’ü entegre (aynı zamanda klinker üreten ve de öğüterek ve katkı maddeleriyle karıştırarak çimentoya dönüştüren) çimento fabrikası ile 19 öğütücü (klinkeri başka yerlerden alarak

Milliyet Gazetesi
3


Gaziantepli ünlü Konukoğlu ailesinin sahibi olduğu 2 çimento fabrikasının hisselerinin yüzde 30’unu İtalyan Barbetti ailesi 390 milyon dolara satın aldı. Türkiye’de 43’ü entegre (aynı zamanda klinker üreten ve de öğüterek ve katkı maddeleriyle karıştırarak çimentoya dönüştüren) çimento fabrikası ile 19 öğütücü (klinkeri başka yerlerden alarak çimentoya dönüştüren) tesis var.

Konukoğlu ailesine ait Sanko Holding, Bartın, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta 3 çimento fabrikasına sahip. Bunlardan Kahramanmaraş fabrikasının yapımına 2006 yılında başlandı. Tesis üretime yeni geçti. Adıyaman ve Kahramanmaraş fabrikaları, Sanko Holding çatısı altında “Çimko Çimento” adıyla ayrı bir grup oluşturuyor. Bu grubun yarı hissesi satıldı. Bartın fabrikasının tamamı gene Konukoğlu ailesinin.

Yüzde 18’i ihracata

Satılan 2 fabrikanın 3.1 milyon ton klinker, 5.1 milyon ton çimento üretim kapasitesi var. Bunların yarı hissesini satın alan 50 yıllık İtalyan çimento firması Cementterie Aldo Barbetti’nin İtalya’daki tesisinin toplam çimento kapasitesi ise sadece 2 milyon ton. Açık anlatımıyla küçük üreticinin büyükten satın aldığı yarım hisse bile, kendi ülkesindeki çimento kapasitesinin üzerinde.

Çimento Müstahsilleri Birliği’nden aldığım bilgilere göre, 2007 yılında Türkiye’deki çimento tesislerinin klinker kapasitesi 44.6 milyon ton, çimento kapasitesi 81.4 milyon ton idi. 2007 yılında klinker kapasitesinin yüzde 93.2’si, çimento kapasitesinin yüzde 64.1‘i kullanıldı.

Kapasite fazlası olmasına rağmen yeni tesisler kuruluyor. Kapasite artırımına gidiliyor. Şimdilerde klinker kapasitesinin 47 milyon tona, çimento kapasitesinin 85 bin tona ulaştığı tahmin ediliyor. Ürettiğimiz çimentonun yüzde 18’ini ihraç ediyoruz. Yüzde 82’sini içeride kullanıyoruz. Çimento sanayiinde son yıllarda çok sayıda fabrika el değiştirdi. Çok sayıda fabrikanın sermayesinin tamamı veya bir bölümü yabancıların eline geçti.

Fabrika satışları canlı

Bu son alım-satım işleminde Sanko Holding’in danışmanlığını yürüten Garanti Yatırım’ın İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, “Bu son işlem Garanti Yatırım’ın gerçekleştirdiği 17’nci çimento fabrikası satış işlemi oldu” diyor. Dikkat buyurunuz, sadece Garanti Yatırım’ın aracılık ettiği çimento fabrikası satış işleminin sayısı 17’ye ulaşmış. Çimento sanayiinde kurulu kapasitenin yüzde 20‘nin üzerindeki bölümü Garanti Yatırım’ın aracılığıyla el değiştirmiş. Aracısız veya diğer kuruluşların aracılığıyla satılanlar bu rakama dahil değil.

Türkiye’deki kurulu kapasitede yabancı yatırımcıların payı yüzde 35 dolayına ulaşmış durumda. Yabancılar iç pazardan çok Türkiye’ye komşu ülkelerdeki pazara ulaşma arayışında. İtalyanlar Adıyaman ve Kahramanmaraş fabrikalarında üretilecek çimentoyu, Rusya, Irak ve Suriye’ye satmayı düşünüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-satislari-durgun-fabrika-satislari-canli_62192.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • beyaz cımentoyu ırandan getırtıp uygun fıyata satıyorum ılgılıler 05432112197 nolu arasın YANITLA
  • ihracat amaçlı çimento ton fiyatı ne kadardır acaba saygılar bilgi için 04143140718 05423377310 05426919539 0538 835 42 49 YANITLA
  • ihracat için çimento fiyatlarının tonu ne kadar acaba? saygılar.itibat tlf.05333469687 YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!