Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çimento Sektöründe Üretim ve Satış Artıyor

TÇMB çimento sektörü güncel verilerini açıkladı. 2020 yılı Ocak-Ağustos arasında TÇMB üyelerinin üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,8; iç satışları yüzde 14,8 arttı.

yapi.com.tr
Çimento Sektöründe Üretim ve Satış Artıyor

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), Türk çimento sektörünün 2020 yılının 10 aylık ihracatı ile üyelerinin 2020 Ocak-Ağustos üretim ve satış rakamlarını açıkladı.

2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde, TÇMB üye fabrikalarının üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,8 artarak 43,8 milyon tona çıktı. İç satış rakamları ise aynı dönemde bir önceki yıla göre yüzde 14,8’lik bir artışla 32,9 milyon tona yükseldi.

Haziran ayından itibaren normal hayata dönüş ve inşaat sektöründe yaşanan canlanma ile satışlarda yaşanan artış devam etti. 2020 yılı Ağustos ayında 2019’un aynı ayına göre çimento üretiminde yüzde 57, iç satışlarda yüzde 54 gibi büyük oranlarda artış yaşandı. Bu artışın Eylül ayında da devam edeceği tahmin ediliyor.

2020 yılının ilk 8 ayında büyük bir artışla üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 24,4’ü ihracata konu oldu. 2020 yılının ilk 10 ayında sektörün toplam ihracat miktarı yüzde 39,8 oranında artarak 27 milyon ton oldu. 2020 Ocak-Ekim dönemindeki 10 aylık ihracat geliri ise yüzde 28,5 artışla 951 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde çimento ihracatı yüzde 51 oranında artarak 14,3 milyon tona, klinker ihracatı ise yüzde 29 artarak 12,7 milyon tona yükseldi.

2020 yılı Ocak-Ekim döneminde, çimento ve klinker ihracatının en çok arttığı ülke Libya olurken bu ülkeyi Ukrayna ve Sierra Leone izledi.

TÇMB Başkanı Dr. Tamer Saka, 2020 yılının 10 ayındaki ihracat ve 8 aylık iç pazar satış rakamlarını şöyle değerlendirdi: “2020 yılının ilk yarısında pandemi şartları nedeniyle yaşamakta olduğumuz daralmanın ardından normal hayata dönüş ve inşaat sektöründe yaşanan canlanma ile meydana gelen artışlar devam ediyor. Bu artışların Eylül ayında da devam edeceğini öngörüyoruz.

Hacimdeki büyüme, döviz kurundaki yukarı yönlü hareket ile birleşince, ihracat gelirlerimizde artış yaşanmıştır.

Ancak sektörümüz için bu sürdürülebilir iş modeli değil. Orta ve uzun vadeli planlarımızı yaparak sürdürülebilir bir iş modeli kurmalıyız. Bu çerçevede devletimizin, sektörümüzün yurtdışında markalaşmaya yönelik faaliyetleri ile iç pazarda, başta çevre ve enerji alanlarında, rekabet gücünün kurdan bağımsız devamlılığını sağlayacak teşvik mekanizmaları kurması ülke ekonomisi için önem arz ediyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-sektorunde-uretim-ve-satis-artiyor_182694.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!