Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimento Sektöründe Uzlaşma

Dört şirkette yaklaşık 5000 kişiyi kapsayan çimento sektörü toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşma uyarınca İşçilere ilk al

NTV-MSNBCb>Dört şirkette yaklaşık 5000 kişiyi kapsayan çimento sektörü toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşma uyarınca İşçilere ilk altı ay için yüzde 9 zam yapılacak.

Türkiye Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası ile Türkiye Çimse İş Sendikası arasında sürdürülmekte olan ve 2004-2005 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. Konuya ilişkin açıklama Bolu Çimento, Lafarge Aslan Çimento, Konya Çimento ve Afyon Çimento’dan İMKB’ye yapıldı.

Çimento sektöründe 19 Ocak’ta başlayan görüşmelerinde ocak sonunda anlaşmaya varılamamasının ardından, uyuşmazlığın sona erdirilmesi için görevlendirilen resmi arabulucunun raporunda da uyuşmazlık giderilememiş ve bunun üzerine Çimse-İş Mart ayında grev kararı almıştı.
Anlaşmaya ilişkin Çimse-İş Genel Sekreteri Hasan Akmehmet’in verdiği bilgiye göre, 1 Ocak 2004’te başlayıp iki yıl geçerli olacak sözleşmede, birinci yıl ilk altı ay için çıplak ücretlere yüzde 9, ikinci altı ay yüzde 6; ikinci yıl ilk altı ay yüzde 5, ikinci altı ay yüzde 4 artış yapılacak.
İkinci yıl birinci altı ay ve ikinci altı ay zamlarında belirlenen söz konusu rakamın üzerinde bir TÜFE artışı olursa, bu TÜFE artışının yüzde 50’si bu rakamlara ilave edilecek.
TÜFE bu rakamların altında çıkarsa da herhangi bir indirim yapılmayacak. Sosyal hakların herbirinde belirli oranlarda artış sağlandı. Aylık ödenen sosyal yardımlar sözleşmenin birinci yılı için brüt 80 milyon lira, ikinci yılı için 90 milyon lira olarak belirlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-sektorunde-uzlasma_10905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!