Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimento ve Tuğla Sektörü, Kömür Fiyatlarında olan Artışlardan Olumsuz Etkilendi

Toz kömür fiyatlarına son 7 ayda yapılan yüzde 116 ile yüzde 123 arasındaki zamlar, maliyetleri arasında kömürün önemli yer tuttuğu çimento, kireç ve

Dünya gazetesioz kömür fiyatlarına son 7 ayda yapılan yüzde 116 ile yüzde 123 arasındaki zamlar, maliyetleri arasında kömürün önemli yer tuttuğu çimento, kireç ve tuğla sektörlerini sıkıntıya soktu. Bu sektörlerin bir şikayeti de kömür işletmelerinde sevke hazır 50 bin tonun üzerinde kömür olmasına karşın çalışma saatlerindeki kısıtlama sebep gösterilerek sevkiyatın yapılmaması.
Sevkedilmeden vagonlarda bekletilen kömürlerin çok büyük kaynak israfına yolaçtığını anlatan Batıçim AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tufan Ünal, "Kömür fiyatlarındaki artışla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan'a bir yazı yazdık. Biz çimento fiyatını 9 ayda yüzde 63 oranında arttırarak krizde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik. Fakat kömür fiyatları hangi ekonomik gerekçe ile olduğu bile belirtilmeden son 7 ayda yüzde 116 ile yüzde 123 arasında arttırıldı. Biz yılda yaklaşık 300 bin ton 0 - 18 cinsi toz kömür kullanıyoruz" dedi. Bu miktarın tamamını yerli kaynaklardan sağladıklarını ifade eden Ünal, "Türkiye Kömür İşletmeleri'nin tutumu sanayiciyi ithal kömüre yönlendiriyor. Bu uygulamalar sürecek olursa bugünlerde ekonomiyi sırtlayan birkaç sektörden biri olan sektörümüz birkaç ay içinde büyük bir handikapla karşı karşıya kalacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-ve-tugla-sektoru-komur-fiyatlarinda-olan-artislardan-olumsuz-etkilendi_242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!