Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çimento Zammı Abartılmış

Çimento fiyatlarına son birkaç ayda yüzde 50 zam yapılmasına karşın üreticilerden ilginç açıklama geldi. Birlik Koordinatörü Tezmen: Fiyatlar yüksek değil, abartılıyor.

Bugün Gazetesiimento fiyatlarına son birkaç ayda yüzde 50 zam yapılmasına karşın üreticilerden ilginç açıklama geldi. Birlik Koordinatörü Tezmen: Fiyatlar yüksek değil, abartılıyor.

Son birkaç ay içinde çimento fiyatlarına peş peşe zam yapıldı. Yüzde 50'nin üzerine çıkan zamlar büyük tepkiye neden oldu. Ancak üreticiler bu konuda oldukça rahat gözüküyor. Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen, çimentonun enerji yoğun bir üretim olduğuna söyledi. Tezmen, dünya genelinde ve Türkiye'deki başta petrol olmak üzere enerji maliyetlerindeki fiyat artışlarının, çimento maliyetlerini artırdığını bildirdi. Çimento fiyatlarının tamamen serbest piyasa koşullarında oluştuğunu, isteyen fabrikanın istediği kadar artırıma gittiğini, fakat kamuyonunda bahsedildiği kadar büyük artışların da yapılmadığını ve fiyatların abartıldığına işaret eden Tezmen, şöyle konuştu:

Yüzde 5 Artmış
''Çimentonun fiyatı, birçok bölgede 2005 Ağustos'undan bu yana en fazla yüzde 3 ile 5 oranında artarken, bazı bölgelerde ise hiçbir artış olmamıştır. TÜİK verilerine göre 2005 yılı Mart ayı ortalama çimento ton fiyatı 105,98 YTL iken, aynı ayın 2006 fiyatı 144,55 YTL'dir. Buna göre çimento fiyatındaki yıllık artış yüzde 8 olup, enflasyona paraleldir. Diğer taraftan, aynı dönemde konut fiyatlarına gelen zam yine TÜİK verilerine göre yüzde 56,9, diğer bir deyişle, çimentonun tam 8 katı olmuştur.'' Ortalama 100 metrekarelik bir konutun inşası için 12-16 ton arasında çimento kullanıldığına işaret eden Tezmen, çimentonun konut maliyetindeki payının hala yüzde 4 olduğunu vurguladı.

Hızlı Büyüyeceğiz
Çimento sektörünün 2-2,5 milyar dolarlık bir sektör olduğunu kaydeden Tezmen, inşaat sektöründeki büyümenin çimento sektörüne yatırımları artırdığını, birçok fabrikanın tam kapasite çalıştığını ve kapasite artırımına gittiğini, 3 büyük fabrikanın da yıl sonuna kadar açılmasının planlandığını bildirdi. Tezmen, iç ve dış talep böyle devam ederse Türk çimento sektörünün bu yıl sonuna kadar en az yüzde 25 büyüyeceğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimento-zammi-abartilmis_46113.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!