Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentocu Batıçim, Rüzgar Enerjisine Yatırım Yapacak

Elektrik santralı işletmeciliğine soyunan Batı Anadolu Çimento (Batıçim), rüzgâr enerjisine de yatırım yapacak. firma, 80-120 megavat üretim yapacak iki ayrı rüzgâr enerjisi santralı kurmayı planlıyor.

Referans Gazetesi
Çimentocu Batıçim, Rüzgar Enerjisine Yatırım Yapacak

lektrik santralı işletmeciliğine soyunan Batı Anadolu Çimento (Batıçim), rüzgâr enerjisine de yatırım yapacak. firma, 80-120 megavat üretim yapacak iki ayrı rüzgâr enerjisi santralı kurmayı planlıyor.

Çimento sektöründe yeni satın alma fırsatlarını değerlendiren Batı Anadolu Çimento (Batıçim), 3 milyon YTL sermaye ile kurduğu enerji şirketi aracılığıyla elektrik santralı işletmenin yanı sıra rüzgâr enerjisine de yatırım yapacak.

Bu ay sonunda fabrika binasındaki Ak Enerji'ye ait elektrik sanralını devralacak olan firma, 80-120 megavat üretim yapacak iki ayrı rüzgâr enerjisi santralı kurmayı planlıyor. Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Üye Tufan Ünal, yumurtaları ayrı sepetlere dağıtmak için çimento dışındaki sektörlere de yatırım yapacaklarını açıkladı. 2 yıl önce Metaş'ın Aliağa'daki limanını Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) satın aldıklarını ifade eden Ünal, limanın arkasındaki araziyi genişletip lojistik hizmet ağını güçlendireceklerini söyledi.

İki santral kuracak
Limancılıktaki doğru yatırım kararını enerji sektöründe de uygulayacaklarını belirten Ünal, Türkiye'de enerji sıkıntısı yaşandığını, 8-10 yıllık sürede de enerjinin önemli bir girdi olmaya devam edeceğini dile getirdi. Bu kapsamda kurdukları Batıçim Enerji Elektrik Üretim AŞ'nin fabrika sahasındaki Ak Enerji'ye ait 45 megavat üretim kapasitesine sahip elektrik santralını 31 Mart'ta devralacaklarını kaydeden Ünal, bundan sonra üretilen elektriğin parasının da Batıçim'in kasasına gireceğinhi söyledi.

Rüzgâra da yatırım yapmayı planladıklarını açıklayan Ünal, "Çimento sektörü yoğun şekilde çevre baskısı altında. Kuracağımız santral ile bu sıkıntıyı azalttığımız gibi emisyon ticaret sisteminden de faydalanabileceğiz. Ürettiğimiz temiz enerjinin eşdeğeri kadar bu borsadan kaynak alabileceğiz" dedi.

Ege'de rekabet zorluyor
Çimento sektöründeki daralmayı ihracatla ve farklı bölgelerde faaliyet göstererek aşma yöntemine gideceklerini ifade eden Ünal, Ege'deki yoğun rekabetin kendilerini zorladığını belirtti. Ünal, "Marmara'da üç günde bir alışveriş merkezi kuruluyor. Bölgemizde bir alışveriş merkezi yapılsa, Çimentaş ve Batıçim bayram ediyor. Sıkıntıyı aşmak için başka bölgelere gireceğiz. Set Çimento'nun satışa çıkardığı Afyon Çimento'ya ilgimiz sürüyor. Görüşmeler devam ediyor, olur mu olmaz mı bilmiyoruz. Farklı seçenekleri de değerlendiriyoruz. Belki kendimiz de başka bölgede tesis kurarız" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentocu-baticim-ruzgar-enerjisine-yatirim-yapacak_60434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!