Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentocu Sektörünün Yüzünü Güldürecek Dev Talep

Küresel krizin inşaat sektörünü neredeyse durma noktasına getirmesiyle zor günler geçiren çimentoculara sevindirici bir haber geldi. Dünyanın önde gelen uluslararası çimento şirketlerinden HC Trading Grubu, 2009'un ocak ayından itibaren ihraç edilmek üzere Türkiye iç piyasasından 1 milyon ton çimento alacak.

Referans Gazetesi
Çimentocu Sektörünün Yüzünü Güldürecek Dev Talep

Küresel krizin inşaat sektörünü neredeyse durma noktasına getirmesiyle zor günler geçiren çimentoculara sevindirici bir haber geldi. Dünyanın önde gelen uluslararası çimento şirketlerinden HC Trading Grubu, 2009'un ocak ayından itibaren ihraç edilmek üzere Türkiye iç piyasasından 1 milyon ton çimento alacak. HC Trading'in tek kalemdeki talebi, Türkiye'nin yıllık toplam tam mamul çimento ihracatının yaklaşık yüzde 15'i kadar. HC Trading, çimentoyu Afrika ve Asya'daki büyük müşterileri için yapacak. Söz konusu ihale 500 bin ton dökme çimento ve 500 bin ton yarı mamul klinkerden oluşuyor.

Türkiye'nin 2008 yılı çimento ihracatının 11-12 milyon ton aralığında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu, ihracatın yaklaşık 9 milyon tonu yoluyla gerçekleştiriliyor. Bu kısmın 6 milyon tonu ise tam mamul çimentodan oluşuyor. HC Trading'in 1 milyon tonluk talebi, Türkiye'nin toplam çimento ihracatının yaklaşık yüzde 10'u, deniz yoluyla gerçekleştirilen tam mamul çimento ihracat toplamının da yaklaşık yüzde 15'i kadar.

Rusya pazarının kapanmasından sonra çimento ihracatında yaşanan daralmanın, HC Trading'in bu dev talebi ile birlikte aşılacağı ve 2009'da Türkiye'nin çimento ihracatında büyük bir sıçrama yaşanacağı belirtiliyor. HC Trading'in çimento talebini karşılamak isteyen kuruluşlar, ihale şartnamesine africatender09@hctrading.com adresinden ulaşabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentocu-sektorunun-yuzunu-guldurecek-dev-talep_64764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!