Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentocuların, İmajını Düzeltmeye İhtiyacı Var

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, çimento konusunda Türkiye'nin her yerinden şikâyet geldiğini ve çok sayıda soruşturma açıldığını belirterek 'Sektörün imaj düzeltmeye ihtiyacı var' diyor.

Referans Gazetesi/Noyan DOĞANekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, çimento konusunda Türkiye'nin her yerinden şikâyet geldiğini ve çok sayıda soruşturma açıldığını belirterek 'Sektörün imaj düzeltmeye ihtiyacı var' diyor.

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı ile sohbet ediyoruz... Kaldırımcı, kurumun başkanlığını geçen yılın ortasında devraldı. Rekabet Kurulu üyeliğinden başkanlığa getirildiği için de kurumu yakından tanıyan bir isim.

Sohbetimiz sırasında merak edip, Rekabet Kurumu'nun bugüne kadar en çok efor harcadığı, üzerinde en çok çalıştığı sektörü soruyorum. Nurettin Kaldırımcı, hiç tereddüt bile etmeden, çimento olduğunu söylüyor. Çimento konusunda Türkiye'nin her yerinden şikâyet geldiğini ve çok sayıda soruşturma açıldığını da vurguluyor. Hal böyle olunca da bir sürü insan kaynağının bu alanda istihdam edildiğini belirtiyor Nurettin Kaldırımcı ve "Can sıkıcı olan şikâyetler azalsa da halen devam ediyor" diyor.

Nurettin Kaldırımcı, bu konuda kötümser olmak istemediği gibi şirketleri de suçlamak istemediğine dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor: "Sektörün mahiyetinden kaynaklanan bazen de sansasyonel haberlerden kaynaklanan rahatsızlıklar olabiliyor. Ama çimento sektörünün imajını düzeltmeye ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim."

RTÜK gibi kurumlara büyük iş düşüyor

Nurettin Kaldırımcı, sektörün, çözümün parçası olduğu üzerinde önemle duruyor. Kaldırımcı, imaj yenilemesinden kastını ise şöyle anlatıyor: "İşini yaparken belki kendisinden kaynaklanmayan yanlış anlamalardan kaynaklanabilen imaj sorunu ile karşı karşıya ise bunu halletmelidir diye düşünüyorum."

Nurettin Kaldırımcı'ya geçen yıl ağırlıklı uğraştıkları telekomünikasyon sektörünü hatırlatıyorum. "Telekomünikasyon başka, çimento başka" diyerek başlıyor anlatmaya, bu sektörün yeni gelişmeye başladığını dolayısıyla da pek çok aktörün piyasaya girip, pek çoğunun da çekildiğine değinerek şu tespitleri yapıyor:

"Bu alanda da şikâyetler, çimento gibi yaygın. Bu konuda regülasyon kurumlarına önemli görevler düşüyor. Mesela radyo, televizyon konusunda RTÜK'e düşen görevler var. Biz, bu kurumların görevlerine müdahale etmek istemiyoruz."

Migros'ta sorun yaşanmaz, çabuk sonuçlandırırız

Sohbetimiz sırasında Nurettin Kaldırımcı'ya, kurumun gündemindeki Migros'u da soruyorum. Ve Migros'un satışının kuruma ulaştığını ancak kurum gündemine daha sonra gireceğini öğreniyorum. İnceleme süreci hakkında da Kaldırımcı, "Konu teknik açıdan zor bir konu değil. Rekabetçi açıdan piyasamız itibariyle bu devralmayı kısa sürede sonuçlandıracağımızı umuyorum" diyor.

Nurettin Kaldırımcı, Migros'u devralanların mevcut perakendeci piyasada yer almamaları nedeniyle bir sorun olmayacağını da vurguluyor.

Bunun üzerine, "Başkası satın alsaydı, mesela Sabancı Grubu, o zaman ne değişirdi?" diye soruyorum Kaldırımcı'ya... Şöyle yanıtlıyor: "Uzun süreli bir inceleme gerekebilirdi. Çünkü Türkiye'deki perakende piyasası halen doyuma ulaşmadı Batı'daki gibi. Piyasaya girmek bazı açılardan zor. Yine de en azından bazı bölgeler itibariyle yoğunlaşma olduğundan bu, rekabete aykırı bir ortamın oluşmasına neden oluyor. Biz hem genel manada ülke pazarı itibariyle hem de bölgesel manada bu tür birleşme ve devralmaları takip ediyor ve önemsiyoruz. İşte o yüzden Migros'u başkaları alsaydı daha uzun süreli bir inceleme gerekirdi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentocularin-imajini-duzeltmeye-ihtiyaci-var_59843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!