Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentoda Alınan Grev Kararı İnşaatçıları Tedirgin Ediyor

Çimentoda Alınan Grev Kararı İnşaatçıları Tedirgin Ediyor

Referans Gazetesi
Çimentoda Alınan Grev Kararı İnşaatçıları Tedirgin Ediyor

b>Çimento sektöründeki 44 fabrika için alınan grev kararı inşaatçıları kızdırdı. İnşaatçılar, bu kararın çimentoya zam için gerekçe olacağını belirtirken çimento üreticileri, iddiaların doğru olmadığını söylüyor.

Çimento sektöründe faaliyet gösteren 44 fabrika ve yaklaşık 5 bin çalışan için alınan grev kararı inşaatçıları kızdırdı. Türkiye İnşaat ve Tesisat Müteahhitleri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, çimentoya sürekli zam yapıldığına dikkat çekerek "Bu grev kararı da zam yapmak için bir bahane olarak kullanılabilir" dedi. Kararın çimentocuların işine geleceğini belirten Koçoğlu, "Zam için gerekçe hazırlandı. Her ay çimentoya zam yapılıyor, nedenini biz de anlamıyoruz" diye konuştu. Buna karşılık Çimento Müstahsilleri İşveren Sendikası (ÇMİS) Genel Sekreteri Sancar Bayazıt ise, zam için grev kararının kullanılacağı açıklamalarının doğruyu yansıtmadığını belirterek "Söylenmemesi gereken şeyler söyleniyor. Grev kararı ücret anlaşmazlığından doğdu" dedi.

Karar kaygıya neden oldu
Çimento sektöründe örgütlü olan Çimse-İş Sendikası ile ÇMİS arasında bir süredir yürütülen ve grev kararıyla sonuçlanan süreç, inşaat sektöründe kaygıya neden oldu. İNTES Başkanı Koçoğlu, çimento açısından sektörlerinin sıkıntılı bir dönem yaşadığını vurgulayarak enflasyon düşük olmasına karşın her ay çimentoda zam yapıldığını belirtti ve "Çimentoda zaten aşırı bir fiyat söz konusu. Buna karşın her ay bir de zam yapılıyor. Bu zamları mazur gösterecek bir gerekçe de yok" dedi.

Bu grevin zam olarak inşaat sektörüne yansımasından korktuğunu vurgulayan Koçoğlu, "Grevin zamanlaması konusunda doğru veya yanlış diye bir şey söyleyemem. Çimentoda zamma, bir neden daha ortaya çıkıyor" diye konuştu. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ise grevin zamma dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda yorum yapmak için erken olduğunu belirtirken "İnşaat sektörünün bu krizden ne kadar etkileneceğini öngörebilmek için grevin kapsamını görmek gerekiyor. Yaşamadan bir şey söylemek şu an için çok mümkün değil" dedi.

Yorum yanlış
ÇMİS Genel Sekreteri Sancar Bayazıt ise, grevin fiyat artışlarını tetikleyeceği iddialarının doğru olmadığını belirtti. Şu anda grev olmaması için görüşmelerin sürdüğünü vurgulayan Bayazıt, en temel sıkıntının ücret zammı konusunda yaşandığını kaydetti. Bu sorunun aşılması durumunda uzlaşmanın sağlanacağını vurgulayan Bayazıt, "En güzeli tabii ki uzlaşmak. Ama grevin zam için vesile yapılacağı iddiası doğru değil, gerçeği yansıtmıyor. Söylenmemesi gereken şeyler söyleniyor" diye konuştu.

İki sektör arasında gerginlik var
Çimento sektörüyle inşaat sektörü arasında bir süredir çimento fiyatları nedeniyle gerginlik yaşanıyor. İnşaat sektörü temsilcileri iç piyasada 82.5 dolara satılan çimentonun 35 dolara ihraç edildiğini belirterek çimentoda ton başına 24-30 dolar kâr elde edildiğini savunuyor. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili ise, son dönemde yaptığı açıklamalarda Avrupa Birliği ülkelerinde çimento fiyatlarının ton başına 60-95 euro civarında olduğunu, Türkiye'de ise bu rakamın 50-60 euro civarında seyrettiğini belirtti. Fiyatların hâlâ olması gereken rakamların altında bulunduğunu belirten İğnebekçili, sektördeki zamların süreceği sinyalini verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentoda-alinan-grev-karari-insaatcilari-tedirgin-ediyor_43504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!