Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörünü Zor Günler Bekliyor

İnşaat Sektörünü Zor Günler Bekliyor

Referans Gazetesi
İnşaat Sektörünü Zor Günler Bekliyor

b>İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı görevinin ardından yol, konut ve otel yapımı işlerine yoğunlaşan Mehmet Yıldırım, inşaat sektörünü zor günlerin beklediğini söyledi. Yıldırım, yeni konutların satılmasında ve kiraya verilmesinde de sıkıntılar yaşanacağını kaydetti.

Yol müteahhitliği, konut ve otel inşaatı işleriyle uğraşan İstanbul eski Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, iki yıldır hızlı büyüyen inşaat sektörünün 2006 yılının ikinci yarısında zora gireceğini söyledi. Ekonomiyi canlı tutan sektörün inşaat olduğunu belirten Yıldırım, son dönemde yapılan 400 bin yeni konutun satılmasında ve kiraya verilmesinde sıkıntılar yaşanacağını açıkladı. Yıldırım, aşırı arz nedeniyle kira fiyatlarının düşmesini beklediğini söyledi.

Mehmet Yıldırım, önceki gün bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında inşaat sektörü ve ekonomi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, "Yapılan araştırmalara göre inşaat sektörü son 2-3 yılda çok hızlı bir gelişme kaydetti. 1999-2002 yılları arasında büyük bir durgunluk yaşayan sektör özellikle ekonomik büyümenin yaşandığı son yıllarda yüzde 18 büyüdü ve sektör, düşen faizleri iyi değerlendirdi. Buna paralel olarak da büyük bir konut stoku oluştu. Bu, sektör için bir sıkıntı oluşturuyor. Bu yılın ikinci yarısından itibaren sektör küçülmeye başlar ve zorlanır" dedi.

Ev çok, kiracı yok
Mehmet Yıldırım, konut kiralarının da yıl sonuna doğru düşeceği görüşünde. Yıldırım, "Bankadan kredi alarak konut alanlar evsiz insanlar değil. Ücretli de değil. Geliri iyi olan daire alıyor ve kiraya veriyor. Bu kadar arza karşın, talep oluşturmak lazım. Bunun için de kiracı üretilmesi lazım. Bu kadar kiracı ise yok. Siz hiç İstanbul'da çadırda oturan gördünüz mü? Bu nedenle kiralar sene sonuna doğru düşecek. Ve birisi kirayı düşürünce, diğerleri de düşürecektir. Sonuçta insanlar, evleri boş duracak yerde ucuza kiraya vermeyi tercih edecek" diye konuştu. Yıldırım, yılın ilk 6 ayında 100 bin konut üretileceğini ve ikinci altı ayda da bu rakama 200 bin adet daha ekleneceğini kaydetti.

İnşaat fiyatlarına da değinen Yıldırım'a göre gayrimenkul fiyatları da şu anda çok yüksek. Yıldırım, “150 bin dolara sattığımız daireler, 200 bin dolara, son dönemde ise 300 bin dolara satılıyor. Bu rakamlar normal değil. Ama alıcısı var" dedi.

IMF giderse 'Oh be' deriz
Türkiye'ye üç yılda 95 milyar dolara yakın sıcak para girişi olduğunu kaydeden eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, hükümetin çok dikkatli olması gerektiğine değindi. Yıldırım, “Üretim kısıtlanırken tüketim teşvik ediliyor. Kredi almak için bir küçük işletmenin 15 yıllık hesapları incelenirken bir araba almak için 1 saatte kredi veriliyor. Asıl üretim desteklenmeli" açıklamasını yapıyor. Dalgalı kur sistemini de eleştiren Yıldırım, şunları söyledi:

"IMF'nin dokuzuncu sınıf adamı dese ki, 'Biz Türkiye ile bağları kopardık', dolar 2.50 YTL'yi bulur. Dalgalı kur var ama faizini sen ayarlıyorsun. Dolar faizini yüzde 2'de tutuyorsun. IMF, uygulattığı programla doların 2006 ortasında en fazla 1.35 YTL'de olacağını garanti etmiş. Bu düşük kurla o zaman doların kazancı yüzde 20 oluyor. Üstü dalgalı, dibi devlete bağlı kur. 'TL değerli' diyoruz. Değerli paranın faizi düşük olmaz mı? Türkiye, radikal kararlar almak zorunda. Benim bir önerim var: Türkiye'nin, piyasalardan 100 milyar doları mevcut faizlerle toplama kapasitesi var. Bunu toplarsın. Hemen devalüasyon yaparsın, dış ve iç borçları 5 yıl erteleme kararı alırsın. IMF'yi de kapıya koyarsın. Merkez Bankası'nda da zaten 58 milyar dolar var. Bu borçları 5 sene sonra ödemeye başlarsan, 500 milyar dolar bile ödeme kapasiten olur. Topla 100 milyar doları, ertele borçları, IMF'yi gönder o zaman 'Oh be' dersin."

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunu-zor-gunler-bekliyor_43617.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!