Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentoda İkinci Yabancı Satışı

Türkiye'de 5 çimento tesisi ve 18 hazır beton tesisi bulunan Ciments Français, çimento için yerli ve yabancı yatırımcılarla satış opsiyonu dahil görüşmelere başladığını açıkladı.

Milliyet Gazetesi
Çimentoda İkinci Yabancı Satışı

ibitaş Lafarge Orta Anadolu Çimento'nun Portekizli Cimpor'a satılmasının ardından, İtalyan çimento devi Italcementi Group'a bağlı Ciments Français, Afyon Çimento'nun da aralarında olduğu, Türkiye'deki çimento tesisleri için stratejik satış opsiyonu da dahil olmak üzere yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşmelere başladığını açıkladı.

Dünyanın en büyük beşinci çimento üreticisi olan Italcementi'nin Türkiye'deki faaliyetlerini Set Group Holding yürütüyor. 1989'da özelleştirmeden aldığı 5 çimento tesisiyle Türkiye pazarına giren Italcementi, daha sonra hazır beton ve agrega üretimine de geçmişti. Grup son 10 yılda Türkiye'ye 400 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Pazar payı yüzde 8
Set Group Holding bünyesindeki Set Çimento, Afyon, Ankara, Balıkesir ve Pınarhisar - Kırklareli'ndeki 4 çimento fabrikası ve İstanbul Ambarlı'daki çimento öğütme tesisiyle Türkiye'nin en büyük çimento üreticileri arasında bulunuyor.

Yine grup bünyesindeki Set Beton da İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bandırma, Bursa ve Trakya bölgelerinde bulunan 18 hazır beton tesisiyle Türkiye'nin en büyük hazır beton üreticilerden.

Türkiye pazarında yaklaşık yüzde 8 pazar payı olan ve 1300 kişi istihdam eden Set Group'un cirosu 140 milyon euro'yu buluyor. Set Group Holding Genel Müdürü Adnan İğnebekçili, Ciments Français'nin yaptığı açıklamanın "şimdilik" bir satış kararı olarak nitelendirilemeyeceğini söyledi.

Dünya çapında 60 çimento fabrikası, 14 çimento öğütme tesisi, 547 hazır beton tesisi ve 154 kırma taş tesisi olan Italcementi Group'un, 17 bin çalışanı ve 4.2 milyar euro cirosu var.

Pazarda hangi yabancı firmalar var?
Heidelberg Cement (Almanya)
Cementir (İtalya)
Italcementi (İtalya)
Lafarge (Fransız)
Vicat (Fransız)
Cimpor (Portekiz)
Orascom (Mısır)

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentoda-ikinci-yabanci-satisi_59566.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!