Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentodaki Rekabet İnşaatçıya Yarayacak

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, yeni yapılan çimento fabrikalarının üretime başlamasıyla çimento fiyatlarında düşüş olabileceğini söyledi.

Milliyet Gazetesi
Çimentodaki Rekabet İnşaatçıya Yarayacak

ürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, yeni devreye girecek olan tesislerle meydana gelecek kapasite artışının 2008'de çimento sektörüne 'kara bir yıl' yaşatabileceğini söyledi.

TÇMB'nin 50'nci kuruluş yıldönümü sebebiyle düzenlenen yemekte konuşan Adnan İğnebekçili, 2006 yılında 43.4 milyon tona çıkan çimento üretim kapasitesinin yeni tesislerin devreye girmesiyle 2008'de 50 milyon tona ulaşacağını belirtti. 2008'den itibaren sektörün kıran kırana bir rekabet dönemine gireceğini ifade eden İğnebekçili, "Bunu saklamaya gerek yok" dedi.

Çimento fiyatları düşecek
Yeni açılan tesislerle birlikte kapasite kullanım oranlarının da düşeceğini kaydeden Adnan İğnebekçili şöyle konuştu:

"2006'da yüzde 90 olan sektördeki kapasite kullanımı, 2008'de yüzde 80'lere, yeni kapasite girişleriyle daha sonraki yıllarda yüzde 75'lere kadar düşebilir. Bu durum, çimento gibi markanın önemli olmadığı bir sektörde, kapasite ihracat yoluyla da yeterince eritilemezse kendini fiyat düşüşü olarak gösterir. Yani şu an çimento sektörünün yaşadığı toz pembe tablo 3 - 4 yıl içinde tersine dönebilir."

Geçmiş yıllarda tekstil sektöründe yaşanan çöküş sürecinin çimento sektöründe de başlamasından endişe duyduğunu belirten Adnan İğnebekçili, "Bu durum ülke kaynaklarının kötü kullanılması yönünden de endişe verici" diye konuştu.

Adnan İğnebekçili, herşeye rağmen iyi beklentiler taşıdıklarını da ifade ederek, özellikle mortgage'ın konut sektöründe daha sağlıklı bir altyapı oluşturması durumunda sektörün 2008 yılında beklenen kapasite artışı sorununu daha kolay aşabileceğini anlattı.

İndirim başladı
Çimento sektörü, kapasite artışı ve fiyat düşüşünü tartışırken Kayseri'den çimento indirimi haberi geldi. Kayseri'nin Bünyan ilçesi yakınlarında üretim yapan Çimsa, daha önce fabrika çıkış fiyatı 108 YTL olan torbalanmış çimentonun tonunu (KDV hariç) 102 YTL'ye indirdi. Yapılan indirimden sonra perakende 7.50 YTL'den satılan 50 kilogramlık 1 torba çimento 7 YTL oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentodaki-rekabet-insaatciya-yarayacak_53392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!