Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin Malı Musluk İthalatında, 10 Gün İçinde Bildirim Zorunluluğu Getirildi

Dış Ticaret Müsteşarlığı, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli sıhhi tesisat muslugu ithalatındaki gelişmelerin izlenmesi amacıyla, ithalata ilişkin

Dünyab>Dış Ticaret Müsteşarlığı, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli sıhhi tesisat muslugu ithalatındaki gelişmelerin izlenmesi amacıyla, ithalata ilişkin verilerin 10 gün içinde İthalat Genel Müdürlüğü'ne ulaştırılması gerekiyor.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ'i (Tebliğ No: 2003/11) Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ'le, İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu tarafından alınan Karar'a istinaden Çin Halk Cumhuriyeti menşeli sıhhi tesisat musluklarının ithalatındaki gelişmelerin izlenmesi amacıyla söz konusu ürünün ithalatının ileriye yönelik gözetim uygulamasına tabi tutulmasına ilişkin konuları düzenliyor.

Gözetim Belgesi, Gümrük yükümlülüğünün doğması aşamasında gümrük idarelerince aranacak. Gözetim belgesinin bir örneği gümrük beyannamesine eklenecek.

ÇHC menşeli sıhhi tesisat musluğu ithal etmek isteyen ithalatçının gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvurularının değerlendirmeye alınabilmesi için gerekli formların tam ve usulüne uygun şekilde doldurularak imzalanması ve eksiksiz bir şekilde Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü'ne başvurulması gerekiyor.

İthal edilen malın miktarının veya değerinin Gözetim Belgesi'nde kayıtlı miktarı ve değeri yüzde 5'ten daha az bir oranda aşması ithalatın gerçekleşmesini engellemeyecek. Gözetime tabi ÇHC menşeli sıhhi tesisat musluğunun ithalatıyla ilgili verilerin, gümrük idaresi tarafından ithalatı izleyen ayın ilk on günü içinde genel müdürlüğe iletilmesi gerekiyor. Bu veriler, Belge sahibi kişi ve firmalarca belgenin alınış tarihinden itibaren her iki ayda bir ve her halükarda belgenin kullanım süresinin bitiminden itibaren en geç 10 gün içinde İthalat Genel Müdürlüğü'ne ulaştırılması şartı getirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-mali-musluk-ithalatinda-10-gun-icinde-bildirim-zorunlulugu-getirildi_5763.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!