Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin’den Musluk İthalatına Gözetim

Yerli üreticiler Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Valfsel Armatür Sanayi A.Ş.’nin başvurusu üzerine açılan korunma önlemleri sor

Ticaretb>Yerli üreticiler Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Valfsel Armatür Sanayi A.Ş.’nin başvurusu üzerine açılan korunma önlemleri soruşturması çerçevesinde, Çin menşeli sıhhi tesisat muslukları ithalatında gözetim önlemi uygulaması başlatıldı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın (DTM) Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre, Çin’den gümrük tarife istatistik pozisyonu “8481.80.19.00.11” olan sıhhi tesisat muslukları ithalatı yapmak isteyenler, öncelikle DTM’den gözetim belgesi alacak. Gözetim belgelerinin süresi 2 ay olacak.

Gözetime tabi anılan maddelerin ithalatıyla ilgili veriler, ilgili gümrük idaresi tarafından ithalatın gerçekleştiği ayı izleyen ayın ilk 10 günü içinde, belge sahibi kişi ve firmalarca ise belgenin alındığı tarihten itibaren 2 ayda bir ve belge kullanım süresinin bitiminden itibaren en geç 10 gün içinde DTM İthalat Genel Müdürlüğü’ne iletilecek.

Tebliğ, yürürlüğe girdi. Yerli üreticiler Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Valfsel Armatür Sanayi A.Ş.’nin başvurusu üzerine, bu yıl Ocak ayında Çin menşeli sıhhi tesisat musluklarının ithalatı hakkında korunma önlemleri soruşturması açılmasına karar verilmişti.

Verilere göre, Çin menşeli sıhhi tesisat musluğu ithalatı, 1998-2001 döneminde 22.4 kat arttı. 1998 yılında 7.6 ton olan Çin menşeli sıhhi tesisat musluğu ithalatı, 1999-2001 yıllarında sırasıyla 120.1, 166.9 ve 178.5 ton olarak gerçekleşti. 2001 yılının ilk dokuz aylık döneminde 155.1 ton olan Çin menşeli sıhhi tesisat musluğu ithalatı, 2002 yılının aynı döneminde 758.7 tona ulaştı.

Toplam sıhhi tesisat musluğu ithalatı içinde Çin menşeli olanların payı, miktar bazında 1998 yılında yüzde 3 iken, 2001’e kadar izleyen yıllarda yüzde 30, yüzde 34 ve yüzde 38’e yükseldi. Bu oran 2001 yılı ve 2002 yılının ilk dokuz aylık döneminde ise yüzde 36 ve yüzde 76 oldu.

Yapılan incelemeler sonucunda, Çin menşeli söz konusu ürünlerin ithalatının mutlak ve yerli üretime göre nispi olarak arttığı, fiyatının yerli üretimin fiyatını kırdığı ve yerli firmaların üretimi, kapasite kullanımı, satışları, stokları, pazar payı, istihdamı ve fiyatları gibi ekonomik göstergelerinde bozulma olduğu tespit edildi. Korunma önlemleri soruşturması ise devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinden-musluk-ithalatina-gozetim_5800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!