Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin Sanayii Bakırın Tozunu Alacak

Son zamanlarda votalitesi en yüksek emtia ürünlerinden olan bakır kontratlarının fiyatlarında yeniden artış umudu belirdi. Dünyanın en büyük bakır üreticisi konumunda bulunan Şili'deki Codelco Fabrikası'nın CEO'su Diego Hernandez, Çin'deki talebin genişlemesini beklediklerini ve bu durumun fiyatları yeniden yukarı çekeceğini ifade etti.

Referans Gazetesi
Çin Sanayii Bakırın Tozunu Alacak

Son zamanlarda votalitesi en yüksek emtia ürünlerinden olan bakır kontratlarının fiyatlarında yeniden artış umudu belirdi. Dünyanın en büyük bakır üreticisi konumunda bulunan Şili'deki Codelco Fabrikası'nın CEO'su Diego Hernandez, Çin'deki talebin genişlemesini beklediklerini ve bu durumun fiyatları yeniden yukarı çekeceğini ifade etti. Bakır, 28 Haziran tarihinde 6840 dolar/ton seviyesine çıkmasının ardından sert düşüşler yaşamış, takip eden iki haftayı ise telafiler ile geçirmişti. Ancak vadeli kontratlarda fiyat düşüşü iki gündür sürüyor.
 
‘Aşırı iyimser değiliz'

Bakır fiyatlarını Financial Times'a değerlendiren Codelco CEO'su Hernandez, "Fiyatlar ile ilgili iyimseriz ancak aşırı iyimser değiliz" diyerek artış beklentilerinin yüksek oranlı olmadığı sinyalini veriyor. Artış beklentisini yaratan ise dünyanın toplam talebinin üçte birini kullanan Çin'in sanayideki hızlı büyümesini devam ettirmek için metale duyacağı ihtiyaç. Fiziki alımlarda fiyatları en çok etkileyen taşıma ücretleri ile ilgili olarak ise Hernandez bu konuda şirketler arası bir konsensüs olduğunu ve ton başına uzun vadede 4.850 dolarlık ücret belirlediklerini söyledi. Londra Metal Borsası'nda (LME) işlem gören gösterge bakır fiyatları nisan ayında 8 bin dolarlık pike ulaşmış ancak daha sonra düşüşlerin ardından 6 bin dolar sınırlarına kadar gerilemişti. Aynı borsada yine gösterge kontratta fiyat 6.600 dolar/ton civarındaydı. Bakır fiyatları Temmuz 2008'de 8.940 dolar/ton ile tarihi rekor kırmıştı.

Öte yandan emtia borsalarında bakır kontratlarında fiyat düşüşü devam ediyor. Düşüşe gerekçe olarak ise yine Çin'deki emlak sektöründeki daralmanın yarattığı endişeler gösteriliyor. Bu arada LME'de stoklardaki düşüş de devam ediyor. 18 gündür düşen stokların 432.550 ton seviyesine indiği ve bu rakamın 26 Kasım 2009'dan bu yana görülen en düşük rakam olduğu kaydediliyor.
 
Baz metaller de düşüyor

Baz metaller de bakırdaki düşüşten etkileniyor. Üç ay vadeli alüminyum kontratları dün yüzde 0,4 düşerek tonu 1.963 dolardan işlem gördü. LME'deki stoklarda ise alüminyumun 29 Temmuz 2009 tarihinden bu yana en düşük seviyesi olan 4.38 milyon tona indiği görüldü. Kurşun kontratları ise yüzde 0,3 düşüşle 1.778 dolar/ton; nikel yüzde 0,3 düşüşle 19.150 dolar/ton; kalay yüzde 1,4 düşüşle 1.829 dolar/ton; teneke ise yüzde 0,4 düşüşle 17.450 dolar/ton seviyesini gördü.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-sanayii-bakirin-tozunu-alacak_81007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!