Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin, Talebi Kısamayınca Bakıra Artış Yolu Göründü

Şili depreminin ardından 11 ayın zirvesine ulaşan bakır fiyatları bu ülkedeki üretimin yeniden başlaması nedeniyle düştükten sonra şimdi de Çin'den gelen haberlere kilitlendi. Çin'in talebi kısma girişiminin başarısız olacağı düşüncesi fiyatları artırdı.

Referans Gazetesi
Çin, Talebi Kısamayınca Bakıra Artış Yolu Göründü

Şili depreminin ardından 11 ayın zirvesine ulaşan bakır fiyatları bu ülkedeki üretimin yeniden başlaması nedeniyle düştükten sonra şimdi de Çin'den gelen haberlere kilitlendi. Çin'in talebi kısma girişiminin başarısız olacağı düşüncesi fiyatları artırdı.
 
Dünyanın en hızlı büyüyen sanayilerinden Çin'de endüstriyel tüketicilerin bakır talebinin artacağı yönündeki beklentiler bakır fiyatlarını da hareketlendirdi. Çin'in talebi daraltma politikalarındaki gevşeme belirtileri bakır fiyatlarının dün Londra ve Şanghay'da artmasına neden oldu. Bakır fiyatları dünyanın en büyük bakır üreticisi Şili'deki deprem nedeniyle son 11 ayın zirvesini görmüş fakat bu ülkedeki fabrikaların yeniden üretime geçmesiyle düşmeye başlamıştı.

Diğer yandan Çin'in enflasyonu bastırma yönündeki girişimleri nedeniyle metal talebinin düşeceği söylentileri de spekülatörlerin daha düşük fiyattan işlem yapmalarına neden olmuştu.

Ancak Reuters'e konuşan uzmanlara göre Çin'de faiz oranlarının artış riski nedeniyle talepte hareketlilik öngörüsü gerçek durumu yansıtmıyor. Çünkü küresel anlamda gerçek bir talep artışı söz konusu değil.
 
Uzmanlara göre ithalat artacak

2009 yılında yaptığı alımlara metal piyasasında fiyatları yukarı taşıyan Çin'in bakır ve çinko ithalatının 2010 yılının ilk çeyreğinde güçlü seyrini koruyacağı tahmin ediliyor.

Macquarie Bank analistleri, Çin'de bakır fiyatlarının Londra Metal Borsası'na (LME) göre güçlenmesini baz alarak yaptıkları değerlendirmede Çin'in bakır ithalatının 2010'un ilk çeyreğinde 800-850 bin ton seviyesine ulaşmasını beklediklerini ifade ettiler. Çin, 2009 yılının son çeyreğinde 620 bin ton bakır ithal etmişti. Analistler, Çin'de fiyatların LME'den daha güçlü olmasının güçlü ithalatı tetiklediğini ifade ediyorlar.

Şanghay Vadeli İşlem Borsası'nda 3 ay vadeli bakır fiyatının LME'den 170 dolar/ton yukarıda olduğunu belirten analistler, bu pozitif arbitrajın 1.5 aydır devam ettiğini ve Çin hükümetinin devam eden teşvik paketinin konut, otomotiv sektörlerini desteklemesinden kaynaklandığını vurguluyorlar. Macquarie Bank analistleri ilk çeyrekte Çin'in çinko ithalatının da güçlü olacağını öngörüyorlar.
 
Rekor beklentisi var


Geçen hafta Sucden Financial, bu yıl bakır fiyatlarının Çin'in beklentilerin üzerinde ithalat yapmasının etkisiyle rekor düzeylere çıkabileceğini, fiyatların 900 bin dolar/ton'u aşmasının mümkün olduğunu iddia etmişti. Kuruluşun Asya İşletme Kalkınma Birimi'ni yöneten Jeremy Goldwyn, "Çin'in talebi metal için olumlu olacak" açıklamasını yapmıştı. Bakır fiyatları Temmuz 2008'de 8940 dolar/ton ile rekor kırmıştı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-talebi-kisamayinca-bakira-artis-yolu-gorundu_77667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!