Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin ve ABD Ne Yapacak?

BM Genel Kurulu toplantıları için New York'a giden 100 kadar dünya lideri, iklim değişimiyle mücadele pazarlıklarını canlandırmaya çalışacak. Dikkatler özellikle bu konudaki yeni planlarını açıklaması beklenen Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao üzerinde odaklanacak.

ntvmsnbc
Çin ve ABD Ne Yapacak?

BM Genel Kurulu toplantıları için New York'a giden 100 kadar dünya lideri, iklim değişimiyle mücadele pazarlıklarını canlandırmaya çalışacak. Dikkatler özellikle bu konudaki yeni planlarını açıklaması beklenen Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao üzerinde odaklanacak.

Hu Jintao'nun Çin sanayisini daha verimli yapmayı ve üretilen enerji birimi başına karbon gazı salımını azaltmayı amaçlayan hedefler açıklayacağı belirtiliyor.Buna karşılık Çin'in karbon üretimi için kesin üst sınırlar belirlemesi beklenmiyor. Çin ve diğer ülkelerin Aralık ayında Kopenhag'da yapılacak iklim zirvesinde, yeni bir uluslararası sözleşmeye son şeklini vermesini umuyor. Bu sözleşme 2012'de süresi dolan Kyoto Anlaşması'nın yerini alacak.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, liderlerin toplantıda çıkmaza giren iklim pazarlıklarına yeni bir ivme kazandırmaya çalışmasını istedi.BBC'nin BM'deki muhabiri Barbara Plett'e göre zengin ülkeler bağlayıcı hedefleri kabul etseler de, bunların dünyayı ısınma tehlikesinden kurtaracak düzeyde olmasını kabul etmiyor.

Dünyada sera gazı salımı

ABD: %20

Çin: %20

AB: %14

Rusya: %5

Hindistan: %5

Yoksul ülkeler ise bağlayıcı sınırların ekonomik gelişmelerine ket vuracağını söyleyerek kesin bir söz vermiyor.Bu bağlamda hem gelişmekte olan bir ekonomi hem de çevreyi en fazla kirleten ülkelerden biri olan Çin'in çizeceği yol önemli görülüyor.

Çin dünyanın en büyük rüzgar enerjisi üreticisi olma konusunda yaptığı son atılımlarla ABD'yi de geride bırakarak ilk sıraya oturdu.Ülkenin güneş enerjisi alanında da iddialı projelere imza attığına dikkat çeken gözlemciler, Hu Jintao'nun yenilenebilir enerji hedeflerinde çıtayı yükseltebileceğini söylüyor.Yeşil teknoloji alanında attığı tüm adımlara rağmen Çin, hala enerji gereksiniminin %70'ini kömürden karşılıyor.

ABD'ye eleştiriler

Dünyanın en büyük karbon gazı üreticisi olan ABD konusunda da endişeler var.Başkan Barack Obama, selefi Bush yönetiminin genel eğiliminin aksine iklim değişiminin önemini kabul etti.

Obama 2020 yılına kadar sera etkisi yaratan gazların salımında 1990 düzeylerine dönmeyi kabul etti.Ancak bunun için gereken yasal adımları geciktirmekle ve adımları attığında da yeterince ileri gitmemekle suçlanıyor. Obama dikkatini ekonomi ve sağlık reformu gibi iç konulara çevirmiş durumda.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cin-ve-abd-ne-yapacak_72601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!