Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin'de Yeni Emlak Vergisi Tasarısı Emlak Projelerine Ket Vurdu

Uluslararası inşaat şirketleri ve yatırım fonlarının yatırımlarının bulunduğu Çin'in hafta içinde emlak sektöründeki spekülatif yatırımları engelleyebilmek için uygulamaya sokmayı planladığı arsa vergisi ülkedeki bazı emlak projelerinin askıya alınmasına neden oldu.

Referans Gazetesiluslararası inşaat şirketleri ve yatırım fonlarının yatırımlarının bulunduğu Çin'in hafta içinde emlak sektöründeki spekülatif yatırımları engelleyebilmek için uygulamaya sokmayı planladığı arsa vergisi ülkedeki bazı emlak projelerinin askıya alınmasına neden oldu.

Aralarında ING Real Estate ile Citigroup Investors ve Invesco'nun da bulunduğu küresel yatırım fonlarının yakın dönemde Çin'deki emlak projelerine yatırım yapma planları vardı. Hükümetin üzerinde çalıştığı arsa vergisi zamanlama olarak bu fonların yatırım planlarının da bozulmasına yol açacak. Reuters'ın haberine göre; Şangay'daki bir çok inşaat şirketi yeni projelerini bir süreliğine dondurdu, sektördeki bir çok büyük isim ise hükümete yeni vergi uygulaması hakkında şikayet mektubu yazdı. Yüzde 10'a yaklaşan ekonomik büyümesi ile emlak sektöründe patlama yaşayan Çin'de bu sektöre yapılan yatırımlar bir süredir tüm dünya çapında olduğu gibi emlak sektöründe bir patlama yaşanacağı kaygısı yaratmıştı.

Çin'de işletmelere getirilmek üzere üzerinde çalışılan yeni kurumsal gelir vergileri yasa tasarısının ise mart ayında geçmesi bekleniyor. Arsa vergisi aslında 1994 yılında uygulamaya sokulmuş, ancak o zamandan bu yana yetkililer tarafından ekonomik büyümeye ket vurmaması için göz ardı edilmişti. Verginin yeniden uygulamaya geçeceği beklentisi ile birlikte Çin'in önde gelen inşaat şirketlerinin hisse değerlerinde verginin şirket karlarını olumsuz etkileyeceği endişeleri ile sert düşüşler yaşandı. Uluslararası bağımsız denetim şirketi Deloitte'nin hesaplamalarına göre, bu vergi yüzde 50'lik bir kar marjı yakalama hedefi olan bir emlak projesinin satış sonrası karının yüzde 10'unu silecek. Çin'in emlak sektöründeki kar marjları son yıllarda emlak fiyatlarında görülen hızlı artışla birlikte kimi zaman yüzde 100'leri bile geçebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinde-yeni-emlak-vergisi-tasarisi-emlak-projelerine-ket-vurdu_52217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!