Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin’deki Depremi Baraj mı Tetikledi?

Çin’in Siçuan eyaletinde geçen yıl meydana gelen ve 80 binden fazla insanın ölümüne yol açan 7.9’luk depremi, bölgede inşa edilen dev baraj tetiklemiş olabilir. İddiayı gündeme getiren Jeoloji ve Maden Ofisi baş mühendisi Fan Xiao, 2004’te hizmete giren dev barajın, yarattığı basınçla, depremin meydana geldiği fay hattında zaman içinde kırılmalara

Radikal Gazetesi
Çin’deki Depremi Baraj mı Tetikledi?

Çin’in Siçuan eyaletinde geçen yıl meydana gelen ve 80 binden fazla insanın ölümüne yol açan 7.9’luk depremi, bölgede inşa edilen dev baraj tetiklemiş olabilir. İddiayı gündeme getiren Jeoloji ve Maden Ofisi baş mühendisi Fan Xiao, 2004’te hizmete giren dev barajın, yarattığı basınçla, depremin meydana geldiği fay hattında zaman içinde kırılmalara yol açmış olabileceğini söylüyor. Deprem riski oluşturacağı için barajın yapılmasına karşı çıktıklarını söyleyen Çinli mühendisler, yetkililerin kendilerini dinlemediğini ve korkularında haklı çıktıklarını belirtiyor.

Bölgede daha önce 7 büyüklüğünün üstünde bir sismik harekete rastlanmadığını söyleyen jeologlar, Zipungpu Barajı’nın üzerine kurulduğu Minjiang Nehri’nde 10 büyük baraj daha olduğunu ve bu barajların fay hatlarına benzer etkiler yarattığını söylüyor. Tektonik hareketlerden 25 kat daha güçlü bir etki yaratan bu durumun depremi tetiklediği fikrine katılmayan hükümet yetkilileriyse suçlamaları kabul etmiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cindeki-depremi-baraj-mi-tetikledi_66392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!