Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çin’den Afrika’ya 60 Milyar Dolarlık Destek

Çin, Afrika Birliği ile 3 yıl içinde 10 büyük çaplı proje gerçekleştirecek. Afrika'daki söz konusu projelerin hayata geçirilmesi için Çin'in 60 milyar dolar destekte bulunacağı duyuruldu.

yapı.com.tr
Çin’den Afrika’ya 60 Milyar Dolarlık Destek

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güney Afrika ziyaretinde katıldığı Çin-Afrika İşbirliği Forumu Zirvesi’nde Çin’in Afrika'yla birlikte 10 adet büyük çaplı işbirliği projesini hayata geçireceklerini belirtti. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Xi, bugün Johannesburg'daki zirvenin açılışında yaptığı konuşmasında, söz konusu projelerin sanayileşme, modern tarım, altyapı, finansal hizmetler, yoksulluğu azaltma, yeşil kalkınma, ticaret ve yatırım kolaylığı, kamu refahı ve sağlığı ile kültür, barış ve güvenlik alanlarını kapsadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, bu projelerin hayata geçirilmesi için de Afrika Birliği’ne 60 milyar dolar destekte bulunacaklarını kaydetti. Xi ayrıca, doğa olayı El Nino’nun vurduğu Afrika ülkelerine de 160 milyon dolarlık gıda yardımı yapacaklarını ifade etti. Xi konuşmasında, 200 bin Afrikalı teknisyeni eğiteceklerini ve bunlardan 40 bininin Çin’e davet edileceğini de söyledi.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ile zirveye katılan Xi Jinping, Çin'in Afrika ile öteden beri "ortak bir kadere" sahip olduğunu ifade ederek, iki tarafın dostluğunun kilometre taşlarından birinin 15 bin Çinli işçinin yardımıyla 1967-1975 yılları arsında 2 bin kilometreyle Afrika kıtasının en uzun demiryolu olan Tanzanya-Zambiya demiryolu, diğerinin de Afrika Birliği Konferans Merkezi olduğunu vurguladı.

Xi, yeni tip Çin-Afrika ilişkilerini kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığına çıkarılması teklifinde de bulundu.

Xi Jinping, Paris’teki iklim konferansının ardından Salı günü, Zimbabve’yi ziyaret etmiş ve Zimbabve Cumhurbaşkanı Robert Mugabe ile görüşmüştü. Xi, bu ziyaretin ardından Güney Afrika Cumhuriyeti başkentlerinden Pretori şehrine varmış ve burada da Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini Zuma ile görüşmüştü. Xi Jinping, Güney Afrika Cumhuriyeti'ni devlet başkanı olarak ikinci kez ziyaret ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinden-afrikaya-60-milyar-dolarlik-destek_138602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!