Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin'den Antalya'ya Yatırım Atağı

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Şiaoşeng, Pekin hükümetinin Türkiye'ye yatırım konusunda çalışma yaptığını bildirdi. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong ile Kültür Müsteşarı Yu Jian, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ı makamında ziyaret etti. Şeref defterini imzalayan Büyükelçi Gong, Libya'daki Çinli işçilerin ülkelerine

yapi.com.tr / AA
Çin'den Antalya'ya Yatırım Atağı

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Şiaoşeng, Pekin hükümetinin Türkiye'ye yatırım konusunda çalışma yaptığını bildirdi. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong ile Kültür Müsteşarı Yu Jian, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ı makamında ziyaret etti. Şeref defterini imzalayan Büyükelçi Gong, Libya'daki Çinli işçilerin ülkelerine transferi konusunda yardımları bulunan Türk hükümeti ve halkına teşekkür etti.

Türkiye ile Çin arasındaki her türlü ilişkiye, özellikle de turizme büyük önem verdiklerini kaydeden Gong, Ekim ayında Antalya'da turizm semineri düzenlemek isteklerini kaydetti. Antalya'yı 3. kez ziyaret etiğini vurgulayan Büyükelçi Gong, Antalya'nın turizmde dünyanın gözdesi haline gelmiş bir şehir olduğunu belirtti.

Çin'den üst düzey bir heyetin Türkiye'ye gelmeyi planladığını da kaydeden Gong Şiaoşeng, heyete Antalya'yı da gezmeleri tavsiyesinde bulunacağını söyledi.

Son dönemde Çin'den çok sayıda işadamı heyetinin yatırım için Türkiye'ye geldiğine işaret eden Gong, şöyle konuştu:

''Çin hükümeti işadamlarının yurt dışına yatırım yapmasını teşvik ediyor. Bu ülkelerin başında Türkiye geliyor. Antalya'da da yatırım için birkaç konuda çalışmamız var. Çinli turizmcilerin Antalya'ya gelmesi için çabalarımız devam ediyor. Ayrıca Çinli işadamları da sürekli Antalya'yı ziyaret ediyor. Turizm tesisleri yatırımı konusunda görüşmeleri devam ediyor. Çin ve Türkiye hükümeti ile yerel yönetimler arasında hızlı tren, su arıtma, çöp depolama teknolojisi konusunda görüşmeler var.''

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da Büyükelçi Gong'u Antalya'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ''Çin yükselen bir yıldız'' diyen Vali Altıparmak, Türkiye'nin Çin'le tarihi bağları bulunduğuna işaret etti. Çin'in ekonomik olarak yükselmesinin Türkiye'yi memnun ettiğini vurgulayan Vali Altıparmak, ''Ekonomik ilişkiler her ne kadar Türkiye'nin aleyhine gibi görünse de bu açığı turizmle kapatacağımızı düşünüyorum'' dedi.

Çinlileri Antalya'ya davet eden Vali Altıparmak, 2004 ve 2010'da Çin'i ziyaret ettiğini ve oradaki gelişmenin baş döndürücü olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinden-antalyaya-yatirim-atagi_87154.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!