Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Hammadde Oyunları
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin'den Nadir Toprak Elementleri için Yeni Kurum

Dünyadaki nadir toprak elementlerinin yüzde 95'ini üreten ve bu maddelerin ihracına kota koyunca fiyatları tırmandırmakla suçlan Çin, sektörün gelişimini düzenleyecek yeni bir kurum oluşturdu.

yapi.com.tr
Çin'den Nadir Toprak Elementleri için Yeni Kurum

BBC Türkçe'nin haberine göre Çin, nadir toprak elementleri sektörünün gelişimini düzenleyecek bir kurum oluşturdu.

Dünyadaki nadir toprak elementlerinin yüzde 95'ini üreten Çin bu maddelerin ihracına kota koyunca, fiyatları tırmandırmakla suçlanıyor. Geçen ay Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa Birliği, Dünya Ticaret Örgütü'ne başvurarak Çin'in koyduğu kotalardan şikayetçi oldular.

Söz konusu elementler yüksek teknoloji gerektiren DVD, cep telefonu, düz ekran televizyon ve hibrid pil-akü gibi çeşitli ürünlerin imalatında hayati önem taşıyor.

Çin'in ticaret yaptığı ülkeler, Pekin'i dünyadaki en büyük nadir toprak elementleri üreticisi olarak kendi imalatçılarını kayırmakla suçluyorlar. Pekin'in bu maddelerin ihracatını sınırlayarak yerli piyasada hammadde fiyatlarını düşük tuttuğunu, ama Çin dışındaki imalatçıların uluslararası piyasada aynı şeyi çok daha pahalıya almak zorunda kaldığını söylüyorlar. Ayrıca Çin'in uluslararası imalatçıları bu yolla Çin'e yerleşmeye zorladığı da söyleniyor.

Yeni kurum

Çin resmi haber ajansı Xinhua yeni oluşturulan kurumun nadir toprak elemetleri konusundaki uluslararası anlaşmazlıkları ve gerginlikleri aşmakta yararlı bir işlev göreceğini yazdı.

Çin kendisine rakiplerinin yönelttiği suçlamaları reddediyor ve ihracatı sınırlamasının sebebinin, çevreyi koruma kaygıları olduğunu, bu maddelerin çok hızlı çıkarılarak çevreye zarar verilmesinin önüne geçmeye çalıştığını söylüyor. Çin sanayi bakan yardımcılarından Su Bo, Pekin'in bu sektöre ilişkin politikalarını daha da sıkılaştırmayı düşündüğünü söyledi. Bakan yardımcısı, "Çin nadir toprak elementleri sektörünü arındırmayı, çevre koruma kurallarının kapsamını genişletmeyi ve kontrolleri sıkılaştırmayı sürdürecek" diye konuştu.

Çin Haber Ajansı'na göre nadir toprak elementleri kurumu 155 üyeden oluşacak. Bunlar arasında dünyanın en büyük nadir element üreticileri de olacak ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı çalışacak.

ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/cinden-nadir-toprak-elementleri-icin-yeni-kurum_91493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!