Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çin'in Süper Bakanı Türkiye'ye Geliyor

Pekin yönetiminin en etkili kişisi olarak gösterilen Ticaret Bakanı Chen Deming, beraberindeki müteahhit ordusuyla Türkiye'ye çıkarma yapacak. Çin Ticaret Bakanı Deming, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın resmi davetlisi olarak bugün Türkiye'ye gelecek. Deming'in üç gün sürecek resmi ziyaretinin gündeminde ikili ticari işbirliğinin geliştirilmesi,

CNN Türk
Çin'in Süper Bakanı Türkiye'ye Geliyor

Pekin yönetiminin en etkili kişisi olarak gösterilen Ticaret Bakanı Chen Deming, beraberindeki müteahhit ordusuyla Türkiye'ye çıkarma yapacak. Çin Ticaret Bakanı Deming, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın resmi davetlisi olarak bugün Türkiye'ye gelecek. Deming'in üç gün sürecek resmi ziyaretinin gündeminde ikili ticari işbirliğinin geliştirilmesi, finansman olanakları ve inşaat yatırımları konularının yer aldığı bildiriliyor.

Resmi görüşmelerine Ankara'dan başlayacak olan Deming'in Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşmesi bekleniyor. Ankara'daki resmi temaslarının ardından İstanbul'a geçecek olan Chen Deming, burada özel sektör temsilcileri ile biraraya gelecek.

İnşaat öne çıkacak

Ticaret Bakanı Chen Deming'e aralarında ülkenin en önemli inşaat firmalarının temsilcilerinin de bulunduğu geniş bir müteahhit heyeti eşlik edecek. Görüşmelerde, küresel inşaat sektörünün en tepesinde yer alan Çinli ve Türk müteahhitlik firmalarının işbirliği olanakları arayacakları belirtiliyor. Temaslarda Türkiye'de yatırım olanaklarına ilave olarak, Çin kaynaklı finansman ve üçüncü ülkelerde gerçekleşebilecek ortaklıklar konularının yer tutması bekleniyor.

2.3 trilyon dolarlık döviz rezervlerine sahip Çin, likidite darboğazındaki Batı'ya açılan şirketlerine uygun koşullarda krediye erişim imkanı sağlıyor. Ortadoğu, Balkanlar, Doğu Avrupa, Rusya ve Orta Asya'ya daha fazla girmek isteyen Çinli müteahhitlerin ise, bu bölgelerde güçlü olan Türk firmalar ile maliyet ve finansman avantajlarını kullanarak işbirliği olanakları aradığı biliniyor.
 
Belarus'ta Türk-Çin işbirliği

2009'un Eylül ayında Türk ve Çinli inşaat firmaları ilk kez üçüncü bir ülkede işbirliği anlaşmasına imza atmışlardı. Anlaşma çerçevesinde, Kayı İnşaat ve Çinli ortağı Harbin Enerji Belarus'ta bir enerji santrali inşa ediyor.
 
Uluslararası inşaat sektörünün önde gelen magazin dergisi ENR'nin 2009 raporundaki en büyük 225 şirketin 51'ini Çinliler oluştururken, 31 firma ile Türkiye Çin'in ardından ikinci sırada yer aldı. Küresel kriz ortamında kamu finansman desteğini arkasına alan Çinli inşaat şirketlerinin Libya'dan Katar'a, Peru'dan Afganistan'a kadar dünyanın dört bir köşesinde 2009'da tamamladıkları projelerin 60 milyar doları aştığı kaydediliyor.

Chen Deming kim?

Yönetim alanında doktora derecesine sahip Chen Deming, BusinessWeek dergisinin yayımladığı "Çin'in En Güçlü 40 Kişisi - 2009" listesinde, Çin'in en büyük metropolünün (Chongqing) parti şefliği görevini yürüten eski ticaret bakanı Bo Xilai'ın (Bo Şilay) ardından, ülkenin en etkilisi olarak ikinci sırada yer almıştı. Hem ülke içinde hem de ülke dışında ticaret çevreleriyle yakın ilişkilere sahip olan Chen Deming'in ASEAN ülkeleri ile geçen hafta yürürlüğe giren gümrük birliği anlaşmasında en kilit rolü oynadığı ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinin-super-bakani-turkiyeye-geliyor_75545.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!