Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çinli firma: "Nükleerde Daha Avantajlıyız"

Teklif verme süresi 24 Eylül'de dolan nükleer enerji santrali ihalesi için şartnameyi alan 11 firmadan biri olan Çinli Nuclear Chine Energing Şirketinin Başkan Yardımcısı Zhang Weiging, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile görüştü. Görüşmede Türkiye'nin elektrik üretimine yardım sağlamak istediklerini, Çin hükümetinin de bu konuda destek ve güven

CNN TürkTürkiye'deki nükleer enerji santrali ihalesi için şartname alan firmalardan biri olan Çinli Nuclear Power Energing Şirketi Başkan Yardımcısı Zhang Weigin, "Türkiye'deki nükleer enerji ihalesinde, rakiplerimizden çevre koruma, nakliyat ve maliyet açısından avantajlıyız" dedi. Teklif verme süresi 24 Eylül'de dolan nükleer enerji santrali ihalesi için şartnameyi alan 11 firmadan biri olan Çinli Nuclear Chine Energing Şirketinin Başkan Yardımcısı Zhang Weiging, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile görüştü.

Görüşmede Türkiye'nin elektrik üretimine yardım sağlamak istediklerini, Çin hükümetinin de bu konuda destek ve güven verdiğini söyleyen Zhang, santral için çalışmaları hızlandırdıklarını, Türkiye'yi ziyaret ettiklerini ifade etti. Çin'de şu anda 10 santralin yapımının sürdüğünü, halen 4 nükleer santralin çalıştığını belirten Zhang, Çin'de halen 1000 megavat/ünite kurulu santrallerinin olduğunu söyledi. Dünya ölçeğinde teknolojileri olduğunu, sadece nükleer santral inşa etmediklerini aynı zamanda yönettiklerini belirten Zhang, "Bu avantajımızı da göz ardı etmeyin" diye konuştu.

Türkiye ile Çin'in birbirini yakından tanıyan ülkeler olduğunu, ihaleyi kazanmaları durumunda Türkiye ile deneyimlerini paylaşacaklarını ifade eden Zhang, Türk hükümetinin kendilerine destek vermesini beklediklerini belirtti. Nükleer enerji ihalesinde ABD'den, Kanada'dan ve diğer ülkelerdeki rakiplerinden avantajlı olduklarını savunan Zhang, bu avantajlarının çevre koruma, nakliyat ve maliyet konularında olduğunu ifade etti. İhaleyi kazansalar da kazanmasalar da Türkiye ile uzun vadeli nükleer enerji politikası planladıklarını belirten Zhang, ayrıca Türk personelin eğitimine destek vereceklerini söyledi.

"Çin'in nükleer seviyesini biliyoruz"

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de Çin'in nükleer enerji konusundaki seviyesini bildiklerini belirterek, Türkiye'de enerji açığı bulunduğunu, nükleer santral yapmak istediklerini söyledi.

Tüzmen'in Sinop ve Mersin illerinin nükleer enerji santrali için belirlenen yerler olduğunu söylemesi üzerine Zhang, Mersin'i incelediklerini, buranın uygun bir yer olduğunu belirtti.

Bugüne kadar Türkiye'de nükleer santral yapılmadığını, ancak bu iktidar döneminde enerji açığını gidereceklerini kaydeden Tüzmen, "24 Eylül'de teklif süreci sona erecek, Kasım ayı sonuna kadar teklifleri değerlendireceğiz" dedi. Tüzmen, sadece nükleer enerji konusunda değil, rüzgar, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji konularda da Çin ile işbirliği yapılması gerektiğine işaret etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cinli-firma-nukleerde-daha-avantajliyiz_63456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!