Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Çinli Firmalar Neden Sizin Rakibiniz Olsun? Siz Irak'a Onlardan Önce Girin''

Bağdat Valisi Salah Abdülrezak, Türk firmalarla her alanda iş birliği yapabileceklerini söyledi. Irak ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler, Pyramids Group tarafından düzenlenen ''Türkiye-Irak Ticaret Zirvesi''nde değerlendirildi.

yapi.com.tr / AA
''Çinli Firmalar Neden Sizin Rakibiniz Olsun? Siz Irak'a Onlardan Önce Girin''

Bağdat Valisi Salah Abdülrezak, Türk firmalarla her alanda iş birliği yapabileceklerini söyledi. Irak ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler, Pyramids Group tarafından düzenlenen ''Türkiye-Irak Ticaret Zirvesi''nde değerlendirildi.

Zirvenin açılışında konuşan Bağdat Valisi Abdülrezak, petrol ülkesi Irak'ın bu yıl yeni projeler için 30 milyar dolar ayırdığını, bunun gelecek yıl daha da artacağını söyledi.

Ülkede her alanda yeni projelerden bahsedildiğini anlatan Abdülrezak, Irak'ın bayındırlıkta en fazla açığı olan 10 ülke arasında yer aldığını vurguladı. Bu açıktan dolayı ülkede 10 milyarlarca dolarlık yatırım ihtiyacı olduğunu ifade eden Abdülrezak, ülkesinin yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunun altını çizdi.

Bağdat'ta Türk firmalarıyla birçok alanda iş birliği yapılabileceğini söyleyen Abdülrezak, Türk firmalarının kaliteli üretimi, hızlı ve Avrupa'dan daha ucuza yapabildiğini anlattı. Türk firmalarını kendilerine daha yakın hissettiklerini dile getiren Abdüllrezak, altyapı, turizm, telekom alanlarında Türkiye'den firmaları Irak'ta görmek istediklerini söyledi.

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin siyasi ve ekonomik anlamda geliştiğini, firmaların da bu ilişkilere destek olduğunu belirten Abdülrezak, vize kolaylıklarının da ilişkileri rahatlattığını anlattı.

''Irak'a Çinli firmalardan önce girin''

Basra Parlamento Başkanı Cabbar Emin Cabar da Basra'da günlük petrol üretiminin 2 milyon varil olduğunu, buradan Basra'nın bütçesine önemli kaynak aktarıldığını söyledi. Bölgede yeni hastaneler, okullar kurulması gerektiğini hatırlatan Cabar, yatırımlara yüksek bütçeler ayırdıklarını bildirdi. Türk firmalarının Basra'ya girmesini güçlü bir şekilde desteklediklerini ifade eden Cabar, ''Türk firmalarına 'gelin işleri alın, projelere girin' diyoruz. Biz bunu çok istiyoruz'' dedi.

Türklerin ülkedeki yabancı yatırımlara öncü olmasını istediklerini söyleyen Cabar, ''Çinli firmalar neden sizin rakibiniz olsun? Siz Irak'a onlardan daha önce girin'' dedi.

Basra Petrol Müdürü Dhyaa Cafer Hyjam da bölgede günlük 2 milyon varil olan petrol üretimini, gelecek 4 yıl içinde 12 milyon varile yükseltmeyi istediklerini belirterek, bunun yapılması zor bir iş olduğunu, ancak başaracaklarını söyledi.

Böyle bir hedefin 4 bin yeni kuyu açılması anlamına geldiğini belirten Hyjam, ''Bu da yatırımcı şirketlere büyük fırsatlar sunuyor. Biz bu sektördeki bütün firmaların Basra'ya gelmesini istiyoruz. Türk firmaları da buyursun gelsinler'' dedi.

Bu alanda yer üstü inşaatlarla ilgili de fırsatlar olduğuna dikkati çeken Hyjam, ''Bizim küçük değil büyük hedeflerimiz var. Basra petrol merkezi olacak. Türk yatırımcılara bölgede emniyetli yerler verebiliriz, buyursun gelsinler'' diye konuştu.

Elektrik üretimi konusunda Türkiye'den yardım talebi

Basra Elektrik Müdürü Hüseyin Muhammed Hasan da Irak'ın en büyük problemlerinden birinin elektrik olduğunu belirterek, Türkiye'den bu konuda yardım istediklerini söyledi.

Irak'taki elektrik üretim sisteminin çok eski olduğunu anlatan Hasan, Basra'nın üçte birine elektrik verebildiklerini, elektrik üretiminin, bugünkü mevcudun en az iki katına çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Hasan, elektrik üretimiyle ilgili Irak'ın yeni tesislere ihtiyacı olduğunu ve firmalara önemli fırsat sunduklarını söyledi.

Birçok ülkenin çevreyle dost üretim teknolojileri geliştirdiğini, Irak'ın her türlü doğal kaynağa sahip olduğunu belirten Hasan, yatırımcıları ülkesine çağırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinli-firmalar-neden-sizin-rakibiniz-olsun-siz-iraka-onlardan-once-girin_88486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!