Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çinli Sinoma, Türk Ortakla Avrupa'yı Gözüne Kestirdi

Fabrikaların atık gazlarının elektrik olarak yeniden üretime kazandırılmasını sağlayan Çinli Sinoma, bu sistemi Avrupa pazarına sokmak için Türkiye'yi yatırım üssü seçti. Sinoma - SC Endüstri ortaklığının Türkiye'deki ilk müşterisi ise çimento fabrikası AkçanSA oldu.

Akşam Gazetesi
1 Çinli Sinoma, Türk Ortakla Avrupa'yı Gözüne Kestirdi

Çin'in ilk 500 şirketi arasında yer alan Sinoma, Türk SC Endüstri ile atık baca gazlarından elektrik enerjisi üretecek. Akşam'a konuşan  Sinoma Grup Başkanı Liu Zhijiang, Sinoma'nın Çin'in 500 büyük şirketi arasında yer aldığını ve hükümet konseyi tarafından yönetildiğini söyledi. Zhijiang, kurdukları sistem ile yüzde 40'a kadar enerji geri dönüşü sağladıklarını belirtti.

Avrupa pazarına gireceğiz

Zhijiang, Türkiye'den önce Tayland, Pakistan, Filipinler ve Kore pazarlarına girdiklerini belirterek, 'Şimdi de Türkiye'de çalışmaya başladık. Türkiye'de gelecekte daha çok yer almak istiyoruz. SC Endüstri ile el ele verip Avrupa ve Ortadoğu'da çalışma yapmak istiyoruz. Türkiye'de de çok fazla potansiyel ve fırsat var' diye konuştu. Zhijiang, sistemin çevre korunmasına da büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, 'Sistem küresel ısınmanın önlenmesine de katkı sağlıyor' dedi.

SC Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çalbıyık da fabrikaların baca gazı ısılarından yararlanarak elektrik üretilmesini sağlayan bir sistem kuracaklarını anlatarak, 'Bu sistem ile Türkiye'deki çimento fabrikalarından 285 megawattlık enerji elde edilecek. Bu da Keban Barajı'nın 4'te 1 enerji potansiyeline denk geliyor. Demir çelik sektörü için bu rakam 3 katına çıkıp 800 megawatta ulaşıyor. Bu, aslında kaybedilen bir enerji' diye konuştu. Çalbıyık, sistemle yıllık 450 milyon TL'lik tasarruf sağlanacağını aktararak, santralın fabrikanın yanında üretim yapması nedeniyle yüzde 20'leri bulan hat kayıplarının yüzde 1'in altına ineceğine dikkat çekti.

İlk anlaşma AkçanSA ile

Çalbıyık, bu sistem için ilk olarak AkçanSA ile anlaşma yapıldığını belirterek, kasım ayında yapılan 18 megawattlık anlaşmaya göre bu sistemi çimento fabrikasına kuracaklarını ifade etti. Çalbıyık, bunun yanında 7 demir çelik ve çimento fabrikasıyla da görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti. 9 megawatlık bir santral kurulması için kilowatt başına bin 800 dolarlık yatırım yapılacağını bildiren Çalbıyık, 'Bu da 17 milyon dolarlık yatırım demek. Bunun geri dönüşü de 16-18 ayda yapılıyor. Borsa dışında bu kadar kısa sürede geri dönen bir yatırım yok' dedi.

Yatırım üssü Türkiye

Suat Çalbıyık Avrupa'da enerji kaynaklarının pahalı ve çevre duyarlılığının ise yüksek olması nedeniyle öncelikli hedeflerinin burası olduğunu da vurgulayarak, 'Bunu yaparken Türkiye yatırım üssü olacak. Bu yatırım krizden çıkmada Avrupa'ya avantaj sağlayacaktır. Fosil yakıtları yakmak da bir maliyet. O yüzden öncelikli pazarımız Avrupa oldu' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinli-sinoma-turk-ortakla-avrupayi-gozune-kestirdi_76107.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • okunması gereken yazı YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!