Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çıplak Heykelleri Türkler Değil Romalılar Kırdı

Kültür Bakanı Atilla Koç, müzelerde bulunan çıplak insan heykellerindeki cinsel organların Türk halkı tarafından değil Romalılar tarafından kırıldığını açıkladı.

Zaman Gazetesiültür Bakanı Atilla Koç, müzelerde bulunan çıplak insan heykellerindeki cinsel organların Türk halkı tarafından değil Romalılar tarafından kırıldığını açıkladı. Bakan Koç, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde sergilenen bazı eserlerin kaldırıldığı yönündeki iddialara açıklık getirdi.

CHP'li Erdal Karademir'in tarihî heykellerin özellikle cinsel organlarının tahrip edilmesi karşısında Kültür Bakanlığı'nın 'neler yaptığı' yönündeki sorusuna Koç, şu cevabı verdi:

"Gerek ülkemizde, gerekse yurtdışındaki müzelerdeki sanat eserlerinden, çıplak insan tasvirlerinin cinsel uzuvlarının tahrip edilmesi, hatta tanrı heykellerinin parçalanması olayının günümüzde değil, Geç Roma (Erken Hıristiyanlık) döneminde vuku bulduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Her türlü taşınır ve taşınmaz kültür varlığımızın korunmasına yönelik duyarlılık en üst seviyede muhafaza edilmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ciplak-heykelleri-turkler-degil-romalilar-kirdi_49055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!