Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çıraklıkla Başladı Şimdi Çelik Kralı

Babasının 9 metrekarelik soba atölyesinde 2 kardeşi Ayhan ve Fatih ile birlikte çıraklık yaparak hayata atılan 1961 İskenderun doğumlu Fuat Tosyalı, hem çalışıp hem okuyarak yürüttüğü iş yaşamını, 1.5 milyon metrekare üzerinde kurulu 350 bin metrekare kapalı alana yayılmış fabrikalarıyla çelik kralı olarak sürdürüyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Çıraklıkla Başladı Şimdi Çelik Kralı

abasının 9 metrekarelik soba atölyesinde 2 kardeşi Ayhan ve Fatih ile birlikte çıraklık yaparak hayata atılan 1961 İskenderun doğumlu Fuat Tosyalı, hem çalışıp hem okuyarak yürüttüğü iş yaşamını, 1.5 milyon metrekare üzerinde kurulu 350 bin metrekare kapalı alana yayılmış fabrikalarıyla çelik kralı olarak sürdürüyor.

1984’ten itibaren kendi işyerinde kardeşleriyle şirketleşerek seri imalata geçen ve hem 1993’te kurduğu Tosyalı Demir Çelik San. AŞ’yi, hem 1998’de kurduğu Tosçelik Profil ve Sac End. AŞ’yi Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasına katan Fuat Tosyalı, dünyayı sarsan son finansal krizde de, çoğunu özsermayeden karşıladığı 1 milyar dolarlık bir yatırıma imza attı.

Yüzde yüz yerli sermaye

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde, 2 bin 500 kişinin emeği ile 1.5 yıllık bir yatırım süresinde tamamlanan, yıllık 2 milyon ton kapasiteli Tosyalı Entegre Demir Çelik Kompleksi deneme üretimine başladı. Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan tesis doğrudan 2 bin, yan sanayi ile birlikte 10 bin kişilik istihdam yarattı. Türkiye’de özel sektör tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olma özelliğini taşıyor.

Tosyalı Holding’in çelik üretiminde Türkiye’deki ilk 5 tesis arasında yer alacak yeni kompleksi, sıvı çelik üreten çelikhane, kütük ve slab üretim tesisleri, sıcak haddehane, oksijen üretim tesisi, tozsuzlaştırma ünitesi, su arıtma tesisleri, spiral boru üretim tesisleri ve spiral boruların iç-dış epoksi, polietilen ve beton kaplamalarının yapıldığı kaplama ünitelerinden oluşuyor. Şimdiye kadar ithal ettikleri çelikle boru üreten Tosyalı, bu tesiste hurdadan ürettikleri kendi çeliği nihai ürün olarak işleyecekler. Böylece ithalata son verecekler.

Fuat Tosyalı’nın hesabına göre, bu tesisle birlikte sadece kendileri değil, Türkiye de yılda 1-1.5 milyar dolarlık bir çelik ithalatından kurtulacak. Bu durum, cari açığa da aynı oranda etki yapacak.

Kriz ortamını fırsata çeviriyor

Her krizi bir fırsat olarak değerlendirip yatırımlarını genişleten Fuat Tosyalı’nın başında bulunduğu Tosyalı Holding’in Osmaniye OSB’de 2, İstanbul’da 1, İzmir’de 1, İskenderun OSB’de 9 adet olmak üzere toplam 4 ilde 13 tesisi var. Holding çatısı altında Tosçelik Profil ve Sac, Tosyalı Demir Çelik Tosçelik Granül olmak üzere 3 üretim şirketi ve Tosyalı Metal Ticaret ile Tosyalı Dış Ticaret olmak üzere iki ticaret şirketi bulunuyor. Ürettiği sanayi boruları ve profilleri 70’in üzerinde ülkeye ihraç ediyor. Holding’in Osmaniye-Erzin Burnaz’da yılda 10 milyon ton elleçleme kapasiteli bir liman ile gemi bakım-onarım ve tersane tesisleri proje aşamasında. Bir başka projesi de Osmaniye’de üretime başlayan mevcut yatırımların büyüme alanı içerisinde 2 adet orta ve büyük kesit profil haddehanesi. Bu tesisle de bin kişilik bir ek istihdam daha sağlanmış olacak. İskenderun’a bir sağlık merkezi, Tozçelik Fen Lisesi, Tosyalı Sevgi Evleri Kompleksi gibi sosyal sorumluluk projelerine imza atan Fuat Tosyalı, John Hopkins Üniversitesi’nin Kurumsal Danışma Kurulu Üyeliği’ni de sürdürüyor. Tosyalı, Dünya gazetesinin 2006 Ekonomi’nin Şeref Kürsüsü’nü Aydın Doğan’la paylaşmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ciraklikla-basladi-simdi-celik-krali_74720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!