Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul Fuar Merkezi'nde...

CNR Holding: İDTM'nin Sözünü Ettiği Rapor Güvenilir Değil

CNR Holding A.Ş, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) tarafından, CNR Holdingin işletmekte olduğu fuar alanının 1, 3 ve 5 numaralı salonlarının depreme dayanıklı olmadığı yönünde yapılan duyurunun gerçeği yansıtmadığını savundu. Holdingten yapılan yazılı açıklamada, İDTM yönetiminin, uzun bir süredir holdingi, işletmecisi olduğu fuar

yapi.com.tr / AA
CNR Holding: İDTM'nin Sözünü Ettiği Rapor Güvenilir Değil

CNR Holding A.Ş, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) tarafından, CNR Holding'in işletmekte olduğu fuar alanının 1, 3 ve 5 numaralı salonlarının depreme dayanıklı olmadığı yönünde yapılan duyurunun gerçeği yansıtmadığını savundu. Holdingten yapılan yazılı açıklamada, İDTM yönetiminin, uzun bir süredir holdingi, işletmecisi olduğu fuar alanlarından tahliye edebilmek için çeşitli 'hukuk dışı' yollara başvurduğu iddia edildi.
    
Tahliye amacına ulaşamayan İDTM yönetiminin, 1, 3 ve 5 numaralı salonların depreme dayanıklı olmadığı yönünde İTÜ'nden 'taraflı' ve 'teknik yeterliliği olmayan' bir rapor aldığı öne sürülen açıklamada, ''Bu rapora resmi hüviyet kazandırmak için Bakırköy 6. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin tayin ettiği bilirkişilerden aynı yönde rapor almış ve bu raporu fuarlarda işbirliği yaptığımız kurumlara göndererek ticari hayatımızı sona erdirmeye çalışmıştır. İDTM'nin almış olduğu bu raporu bilirkişiler statik projeleri, mimari projeleri ve zemin etüd raporlarını incelemeden imzalamışlardır'' denildi.
    
İDTM tarafından, fuar alanının 1, 3 ve 5 numaralı salonlarının depreme dayanıklı olmadığı yönünde yapılan duyurunun gerçeği yansıtmadığı savunulan açıklamada, ''Zira İDTM'nin sözünü ettiği rapor güvenilir bir rapor değildir'' ifadesine yer verildi. İDTM'nin iddialarının doğru olmadığının, İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesi Bilim Kurulu tarafından düzenlenen teknik raporla tespit edildiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
    
''Bu raporda 1, 3 ve 5 numaralı salonların beton projeleri, mimari projeleri ve zemin etüt raporları ile yerinde yapılan rölöve çalışması, beton ölçümleri ve fiziksel gözlem sonuçlarına göre deprem yönetmeliğine uygun olduğu ve emniyetli olduğu belirtilmiştir. Ayrıca sözü edilen salonların depreme göre durumlarının tespiti için başvurduğumuz Bakırköy 7. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından keşif yapılmış ve keşif sonrasında düzenlenen bilirkişi raporunda salonların deprem yönetmeliğine uygun olduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine şirketimiz İTÜ'nün 1, 3 ve 5 numaralı salonlarımızın depreme dayanıklı olmadığı yönünde hazırladığı raporla ilgili olarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş ve Başsavcılık sözünü ettiğimiz rapor hakkında soruşturma başlatmıştır.

Fuarları düzenlediğimiz alanlar İDTM tarafından yapılan açıklamalarda ısrarla betonarmeymiş gibi vurgulanmaktadır. Aksine fuar alanlarımız betonarme yapılar olmayıp deprem yönetmeliğine uygun olarak üretilmiş kolonlar üzerine depreme karşı en dayanıklı sistem olan uzay çatı ve strafor panel sistemleriyle inşa edilen tek katlı yapılardır. Bu yapılar herhangi bir deprem anında birbirinin üzerine çökecek çok katlı bir yapıya sahip olmadığı için güvenlidir. Fuar alanlarımızın müteahhiti olan eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım da, inşaatların 9,9 şiddetindeki bir depreme dayanıklı olarak yapıldığını, yapıldığı tarihte beton numunesi alınarak inceleme yapıldığını ve bu raporların halen İTO'da olduğunu belirtmektedir.''

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/cnr-holding-idtmnin-sozunu-ettigi-rapor-guvenilir-degil_89988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!