Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Restorasyonu Tamamlanıyor

Mimar Sinan'ın önemli eserleri arasında yer alan Gebze'deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından nisan ayında tekrar hizmete açılacak.

yapi.com.tr / AA
Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Restorasyonu Tamamlanıyor

Mimar Sinan'ın 1522 yılında Gebze'ye kazandırdığı Çoban Mustafa Paşa Külliyesi'nde, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü tarafından 1 yıl önce başlatılan restorasyan çalışmaları devam ediyor. Gebze'nin Kuzeybatısına hakim bir tepe üzerinde yer alan külliyedeki restorasyon çalışmaların yüzde 80'i tamamlandı. Restorasyon çalışmalarını yürüten firma yetkilisi Halil Demirel, külliyedeki eskiyen kaplama kurşun levhaların söküldüğünü ve yerlerine yenilerinin konulduğunu belirterek, bunun için yaklaşık 240 ton kurşun levha kullandıklarını vurguladı.

Demirel, restorasyon çalışmalarında o dönemlerde yapılan özel karışım çamur kullanıldığını ifade etti. Kubbelerdeki sökülen kurşun kaplamaların kalınlıklarının 1 milimetre, yeni kaplamaların kalınlığının ise 2 milimetre olduğunu anlatan Demirel, eskiyen cami avlusunun Ankara’dan getirilen Andezit taşıyla kaplandığını söyledi. Demirel, desenlerin de özel boyalarla kalem yöntemiyle aslına uygun olarak yeniden çizildiğini belirterek, yangına karşı otomatik söndürme sisteminin de kurulduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/coban-mustafa-pasa-kulliyesi-restorasyonu-tamamlaniyor_115268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!