Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çocuklar Parklarının Yerine Cami Yapılmasına Direniyor!

Eyüp'te yıllardır çocuk parkı olarak kullanılan alana cami yapılmasına karşı çıkan mahalle sakinleri, belediyeye yürüdü. Çoğunluğu kadınlar ve çocuklardan oluşan grup için çok sayıda polis ve panzer hazır bulundu. Yargıya başvuran mahalle sakinleri, "Amaçları cami yapmak değil rant sağlamak" diyor.

bianet.org
Çocuklar Parklarının Yerine Cami Yapılmasına Direniyor!

Eyüp Akşemsettin mahallesindeki Zafer ile İhlas sokakları arasında kalan ve 15 yıldır çocuk parkı olarak kullanılan alan, Eyüp belediyesince yıkıldı. Bugün parkta toplanan mahalle sakinleri, "Yeşil alan herkesindir", "Park yıkılmasın çocuklar ağlamasın" yazılı afişler açtı, "Park bizim hakkımız söke söke alırız" sloganı attı.

"Burası bizim vergilerimizle yapıldı"

Mahallede çok sayıda cami bulunmasına karşın çocuk parkının yıkılarak yerine cami yapılmasına tepki gösteren mahalle sakinlerinden Battal Saltık, "Cami istemiyoruz demiyoruz, yeşil alan dursun, nefes almak istiyoruz diyoruz" diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Göktürk Kandemir de parkın etrafında yoğun güvenlik önlemleri alan polise, "Parkın yıkılmasına karşı çıkıyoruz diye 15 gündür çevik kuvvet geliyor" sözleriyle tepki gösterdi.

"Burası bizim vergilerimizle yapıldı" diyen mahalleli Dilber Koçak ise, "Buraya cami yapmaya nasıl karar verildi, nasıl bir çalışma bilmiyoruz. Burası kamu malı, bizim malımız. Namaz kılmak için erkekler gelip gidecek ve biz balkonda bile artık rahat oturamayacağız" diye konuştu.

Mahallenin çocukları parklarını geri istiyor

"Parkıma Dokunma Lütfen" yazılı afiş açan Mahalle Çocukları'ndan İlayda Yaylaz (11), "Oynayacak hiçbir yerimiz yok artık. Yazları burada basket oynuyorduk. Sokaklardan da arabalar geçiyor. Şimdi biz nerede oynayacağız" dedi.

Dün (14 Temmuz) panzerlerin önünde durarak parkın yıkılmasına karşı çıkan Eren Çakal (7) "Parkı yıkmasınlar diye durdurmak için yaptım", Murat Kocamış (14) da  "Biz buraya cami yapılmasını da cemevi yapılmasını da alış veriş merkezi yapılmasını da istemiyoruz. Burası bizim oyun alanımız" diyerek parklarını geri istediklerini anlattılar.

Daha sonra Eyüp Belediyesine doğru yürüyüşe geçen 100 kişilik grup, Akşemsettin Mahalle Muhtarlığı önüne geldiğinde "Halk burada muhtar nerede" sloganı atarak mahalle muhtarını alkışlarla protesto etti. Yürüyüş sırasında gruba tepki göstererek "Eylemlerde çocukları kullanmayın" diyen bir vatandaşa ise çocuklar, "Bizim parkımız yıkılıyor" yanıtını verdi.

Belediye sorumlu olmadığını savundu

Eyüp Belediyesi önüne gelen grup, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ile görüşmek istedi. Ancak Kavuncu'nun binada olmadığını belirten belediye yetkilileri, basına yazılı açıklama dağıttı. Belediye, açıklamasında, sözkonusu alanın Diyanet İşleri Başkanlığının mülkiyetinde olduğunu ve olayda sorumluluğu bulunmadığını savundu.

Mahalleliye destek vermek için belediye önüne gelen CHP Kadın Kolları Başkanı Sakine Sayar da belediyenin açıklamasındaki ifadelere şu sözlerle karşı çıktı: "Tapu, Diyanete ait olsa da imarı veren belediye. Burası halkın vergileriyle yapıldı. Belediye söylediği gibi haklıysa Başkan neden halkla görüşmüyor."

Belediye önüne gelen CHP Eyüp İlçe Başkanı Ali Galip Mamal ve belediye il meclis üyeleri de başkanın halkla görüşmemesine "Halk burada, Başkan neden korkuyor, buraya çocuklar geldi" sözleriyle tepki gösterdi.

Özellikle dini tesislerle ilgili konularda halkın, dini duyguları kullanılarak referandumda "Evet" dedirtecek hale getirilmeye çalışıldığını savunan Mamal, "Bu konuda ciddi endişe taşıyoruz" dedi.

"Parkın yakınında zaten cami var"

Eyüp Belediyesi Meclisinin CHP'li üyesi Hasan Fazıl Atacan, "CHP, camilere karşı gibi bir görüntü yaratılmak isteniyor. Ama öyle değil. Cami yapılmak istenen alanın 3 metre aşağısında 3 metre yukarısında zaten cami var. Cami yapıldıktan sonra altına da AKP'ye yandaş şirketlere market olarak verecekler. Madem bu alan Diyanet'in alanıydı o zaman neden bu kadar zaman cami yapmak için beklendi ve madem cami yapılacaktı neden çocuk parkı yapıldı" ifadelerini kullandı.

Kararı durdurmak için Eyüp savcılığına suç duyurusunda bulunan mahalleliler, "Alibeyköy Akşemsettin Mahallesi" adında facebook'ta da bir destek grubu kurdu.

Eyleme destek veren Eyüp Haklar Derneği de yaptığı yazılı açıklamada, "Belki bizi camilere karşıymışız gibi göstermeye çalışacaklar. Ama bizler kesinlikle cami veya ibadethanelere karşı değiliz. İbadeti büyükler her yerde yapabilirler ancak çocuklar arabaların geçtiği yerlerde oynayamaz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cocuklar-parklarinin-yerine-cami-yapilmasina-direniyor_81140.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!