Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Çocuklarımızı Profesyonellerle Hiç Yarıştırmadık'

Alarko Holding’in hayatta olan kurucularından İshak Alaton ile şirketin nasıl yönetildiğini öğrenmek için Ortaköy’deki merkez üssünde bir araya geldik. Alaton’un anlattıklarına göre holding ve bağlı şirketlerin yönetiminde bir uzlaşma kültürü hâkim ve ailenin ikinci kuşağı profesyonellerle kesin olarak yarışa sokulmuyor. Alaton çocukları

Radikal Gazetesi
'Çocuklarımızı Profesyonellerle Hiç Yarıştırmadık'

1954 yılında kurulan ve işe apartman kaloriferi tesisatçılığıyla başlayan Alarko bugün 6000’i aşkın mühendis, teknisyen, beyaz yakalı personel ve işçisi ile anahtar teslimi komple tesis taahhüdünden turizme, ağır makine sanayiinden konut yapımına, su ürünlerinden enerji üretimine kadar uzanan çok geniş bir alanda faaliyetini sürdürüyor.

Alarko Holding’in hayatta olan kurucularından İshak Alaton ile şirketin nasıl yönetildiğini öğrenmek için Ortaköy’deki merkez üssünde bir araya geldik.  Alaton’un anlattıklarına göre holding ve bağlı şirketlerin yönetiminde bir uzlaşma kültürü hâkim ve ailenin ikinci kuşağı profesyonellerle kesin olarak yarışa sokulmuyor. Alaton çocukları profesyonellerle yarışa  sokmama prensibine verdiği önemi şu sözlerle dile getiriyor:

“Hem Üzeyir’in, hem benim çocuklarım yalnız yönetim kurulu üyesi oldular. Bak burada çok önemli bir şey var. Hiçbir zaman icracı yapılmadılar. Neden biliyor musun? Konuşmamın belki de en önemli yönü bu. Ailelerimizin ikinci kuşağının hiçbir üyesi çok  basit bir sebepten icracı bir pozisyona getirilmedi. Yönetici yapılmadı. Neden? Çünkü yönetici yapıldığı anda profesyonellerle rekabete girmiş oluyorlar. Bana problem getirilirse yönetim kurulu başkanı olarak bir tarafta oğlum ya da kızım var, bir tarafta da profesyonel yönetici. Ee onları kovamıyorum, yönetici de çok iyi ondan da vazgeçemiyorum. O zaman ne olacak? Önceden bunu gördük onları yönetici kadroyla yarıştırmadık.”

Üzeyir Garih ve İshak Alaton, Alarko’nun halka açılmasıyla bu karara varmışlar. “Halka açılınca daha fazla sorumluluk yüklendiğimizin farkına vardık. Ortaklarımız çoğaldı, ortaklarımız çoğalınca da sorumluluğumuz arttı. O zaman bütün ortakları ikna etmek mümkün olmayacak. Nasıl ikna edeceğim ki onları benim oğlum süper, çok iyidir.” diyen Alaton 1973’te holdingleşip halka açıldıklarında bu kararı verdikleri zaman en büyük çocuklarının 10 yaşında olduğunu hatırlatıyor ve noktalıyor: “Aile fertleri profesyonellerle yarışmamalı benim kuralım bu.”

Eğitimi iki usta verdi

Alarko’nun profesyonellerle yarıştırılmayan ikinci kuşağı holdingin yönetim kurulunda yer alıyor. Ancak Üzeyir Garih’in çocukları Dalya ve İzzet Garih, İshak Alaton’un çocukları Leyla ve Alaton okullarını bitirip ‘babalarının şirketlerinin’ kaptan köşküne çıkmamışlar. Leyla Alaton, ABD dönüşü Üzeyir Garih’in yanında asistanlık yapmış. Dalya Garih’in İsviçre dönüşü  hocası  İshak Alaton olmuş. İshak Alaton bu eğitim sürecini “İzzet (Garih) benim, Vedat (Alaton) da Üzeyir’in yanındaydı. Yani başkasından öğrensinler babalarından değil diye düşündük” sözleriyle özetliyor. “Onların çocukları da öyle mi eşleşecek?” ve “Anayasa değişir mi” sorularına ise şu yanıtları veriyor:

“Bilinmez. Ama anayasanın değişmemesi lazım. Şirketi böyle kurduk, bu felsefeyle. Yazılı bir şey yok ama bu bir gelenek ve böyle yürüyor. Üzeyir gitti ben de gittikten sonra ikinci kuşağın alacağı kararları bilemem. Ama bu şirket şimdiye kadar böyle yürüdü. Ve bu prensip tartışılmadı hiçbir zaman. Yani profesyonellerle yarışma sistemi tartışılmadı. Buna karşı çıkılmadı, karşı konulmadı, kabul edildi”.

İkinci kuşağın yönetim kuruluna girmesi eğitim ve öğretimin bittiği anlamına gelmiyor. Holdingde her pazartesi öğleden sonra DDO yani Denetim-Danışma-Operasyon toplantıları oluyor. Bu  toplantılara ikinci kuşak ile bir veya iki şirketin yönetimi katılıyor. Holdingin CEO’sunun yönettiği toplantıda şirketin CEO’su sunum yapıyor. Katılımcı sayısının şirketlere göre değiştiğini söyleyen Alaton “ Mesela inşaat grubundan dört, turizm grubundan altı kişi birden gelirler. DDO toplantısında bilgi verirler ve bilgi sahibi oluruz. Soru sorarız, karar almayız” diyor.

Alarko  Holding ve bağlı şirketlerde kararlar bir ikna sürecinin ardından oybirliğiyle alınıyor. Holdingin dünya devi Amerikan Carrier ile ortak olduğu Alarko Carrier’da da böyle, ailenin mutlak hakimiyetinin bulunduğu şirketlerde de. Isıtma ve soğutma sektöründe bir dünya devi olan Amerikalı Carrier bundan 15 yıl önce Alarko’nun kapısını çalmış. Hisselerinin yüzde 16’sı İMKB’de işlem gören şirkete eşit ortak olmak istemiş. Alarko’nun halka açık olmayan hisselerinin yarısı Amerikalılara devredilmiş. Sonuçta iki tarafın da yüzde 42’şer  hisseleri olmuş. Yönetim kurulunda tarafların hisseleri oranında eşit sayıda üyeyle temsil edilmeleri kararlaştırılmış. Başkanlığa da İshak Alaton ‘oy hakkı bulunmayan üye’ olarak getirilmiş.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/cocuklarimizi-profesyonellerle-hic-yaristirmadik_83258.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!