Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çöp Ortada Kaldı

6 yıl önce kentin çöp ve çamurundan elektrik enerjisi üretilmesi için yapılan ihalenin, geçen ocak ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesiyle başlayan süreçte, depolama alanlarından kötü kokular yükselmeye başladı. İhaleyi alan Enertek Enerji Üretim AŞ, iptalin ardından Danıştay'a dava açarken ve depolama

Cumhuriyet EGE
Çöp Ortada Kaldı

6 yıl önce kentin çöp ve çamurundan elektrik enerjisi üretilmesi için yapılan ihalenin, geçen ocak ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesiyle başlayan süreçte, depolama alanlarından kötü kokular yükselmeye başladı. İhaleyi alan Enertek Enerji Üretim AŞ, iptalin ardından Danıştay'a dava açarken ve depolama alanlarının kullanım haklarının kendilerinde olduğunu savladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise gelecek ay konuyla ilgili yeni bir karar alacaklarını bildirdi.

Yeni ihale...

Kocaoğlu, göreve geldiği dönemde yaptığı açıklamada, kentte 5 bin evin çöpten ve çamurdan elde edilecek enerjiyle aydınlatılacağını söylemişti. Ancak ihalenin tek taraflı iptal edilmesi nedeniyle yeni ihaleye çıkılamayacağı öne sürülüyor.

2003'te yapılan ihalenin ardında 2005 yılında sözleşmenin imzalanmasıyla başlayan çalışmalar, 29 Mart yerel seçimler öncesinde ihalenin iptal edilmesiyle durdu. Kocaoğlu'nun talimatıyla iptal edilen ihalenin ardından Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda çöp biriktirecek alan kalmadığı belirtiliyor. Çiğli Atık Su İşleme Tesisi'nden çıkan çamurlar da, çürütülmeden İzmir Kuş Cenneti sınırlarındaki alana dökülüyor. Bu da bölgede kötü kokuların yayılmasına neden oluyor. Harmandalı'dan ve Çiğli'den yayılan kokular çevreyi rahatsız ederken, elektrik üretimiyle ilgili ihaleyi alan firma Enertek Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Baykara, yürütmenin durdurulması için açtıkları davanın ardından Danıştay'a gideceklerini açıkladı.

Büyükşehir belediyesinin kendilerine, ihale şartnamesinde olmayan koşulları öne sürdüğünü savlayan Baykara, şu anda çamur ve çöp alanlarını kullanma lisansının kendilerinde olduğunu söyledi. Sürecin Danıştay'a taşınması durumunda işlerin 4-5 yıl kilitleneceğini savunan Baykara, “Tek taraflı iptal olduğu için biz mahkemeye başvurduk. Biz yükümlülüklerimizi yerine getirmiştik. Belediye ise şartnamede yazanları bile yerine getirmedi. Şu anda biz 'çöp kabul etmiyoruz' dersek rezillik olacak. Sayın Kocaoğlu görüşme taleplerimizi geri çevirdi” diye konuştu.

Firmayla yapılan ihale şartnamesinde İZSU, Harmandalı Çöp Tesisi'nde günlük bin 600 ton çöp, Çiğli Arıtma Tesisi'nde ise 600 ton çamur bulundurmayı garanti ediyor. Ancak ihale sonrası yapılan sözleşmede, Çiğli'deki çamur miktarı günlük 700 tona çıkartılıyor. İZSU'nun 2004 yılı faaliyet raporunda arıtma tesisinden günlük 400 ton çamur çıktığı açıklandığı halde, taban daha da yukarı çekiliyor.

Ağustos denklemi

Kocaoğlu ise bu ay başında yaptığı açıklamada, Harmandalı'ndaki çöp ve Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ndeki çamurun bertaraf edilmesi için harekete geçtiklerini söylemişti. Kocaoğlu, “Harmandalı'ndaki çöpler ve Çiğli'deki çamurdan elektrik üretilecekti. Biz bu işin yapılmasına 1.5 yıl önce karar verseydik kasamızdan yılda 70 milyon TL ödeyecektik. Bugün ise kasamızdan hiç para çıkmadan firma gelip tesisi kuracak. İşle uluslararası firmalar ilgileniyor. 1 ay içinde karar vereceğiz, ihale hazırlıklarını yapma noktasına geldik” demişti.

Kocaoğlu'nun verdiği bir aylık süre ağustosu gösteriyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cop-ortada-kaldi_71147.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!