Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Çöp' Sorunu Bitiyor

Balıkesir Belediyesi Çevre Müdürü ve Katı Atık Depolama Merkezi projesi sorumlusu Ali Öztozlu, Balıkesir-Savaştepe yolu üzerinde hayata geçirilecek projenin, Balıkesir kent merkeziyle Susurluk, Bigadiç, İvrindi, Kepsut, Pamukçu ve Savaştepe belediyelerinin de çöp sorununa çözüm getireceğini belirtti. Balıkesir'de ihale aşamasına gelen ''Katı Atık

NTV
'Çöp' Sorunu Bitiyor

STRONG>Balıkesir'de ihale aşamasına gelen ''Katı Atık Depolama Tesisi'', 25 milyon euroya mal olacak.

Balıkesir Belediyesi Çevre Müdürü ve Katı Atık Depolama Merkezi projesi sorumlusu Ali Öztozlu, Balıkesir-Savaştepe yolu üzerinde hayata geçirilecek projenin, Balıkesir kent merkeziyle Susurluk, Bigadiç, İvrindi, Kepsut, Pamukçu ve Savaştepe belediyelerinin de çöp sorununa çözüm getireceğini belirtti.

Öztozlu, tesisin için gerekli kaynağın, yüzde 75'inin Avrupa Birliği (AB), yüzde 10'unun ise Çevre ve Orman Bakanlığı fonlarından tahsis edileceği belirterek, projenin Türkiye'de en çok hibe alan çöp projesi olduğunu vurguladı.

Balıkesir ve çevre ilçelerin en az 30 yıllık çöp sorununun proje sayesinde giderileceğini ifade eden Öztozlu, şu bilgileri verdi:

''Tesiste, geri kazanılabilir ambalaj atıkları cinslerine göre kağıt ve karton, plastik, metal gruplar şeklinde ayrılarak ham madde olarak kullanılmak üzere hazırlanacak. Tesisi kullanacak olan belediyelerce belirlenmiş noktalarda, ambalaj atıkları kumbaralara yerleştirilecek. Bu kumbaralarda toplanacak olan geri kazanılabilir atıklar yine her belediye sınırı içerisinde birer adet yapılacak 'Geri Dönüşüm Merkezleri'nde toplanarak ambalaj atıkları ayırma tesisine getirilecek. Tesiste toplanacak atıklar bir bant sistemi vasıtası ile taşınarak ayıklama noktasına getirilecek, gerek elle gerekse mekanik olarak ayıklanacak ve baskı makineleri ile sıkıştırılarak son ürün haline getirilecek. Bu aşamadan sonra piyasaya sunulacak. Tesiste ayrıca tıbbi atıklar içinde özel bir bölüm olacak.''

İhale aşamasına gelen tesisin 2012 yılında bitirilmesinin planlandığı bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cop-sorunu-bitiyor_76142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!