Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çöplüğe İzin Yok!

Lüleburgaz köylüleri bölgelerine yapılmak istenen çöp depolama tesisini istemiyor. Lüleburgaz Belediyesi öncülüğünde 13 belediye tarafından Eskitaşlı köyüne kurulmak istenen depolama tesisi için ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) toplantısı yapıldı. 27 Ocak Pazar günü Eskitaşlı köyünde yapılan toplantıya çevre köylerden de yoğun katılım oldu.

Evrensel GazetesiLüleburgaz köylüleri bölgelerine yapılmak istenen çöp depolama tesisini istemiyor. Lüleburgaz Belediyesi öncülüğünde 13 belediye tarafından Eskitaşlı köyüne kurulmak istenen depolama tesisi için ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) toplantısı yapıldı. 27 Ocak Pazar günü Eskitaşlı köyünde yapılan toplantıya çevre köylerden de yoğun katılım oldu. ENÇEV Ltd. Şti’nin köylüleri ikna etmek için düzenlediği toplantıda şirket umduğunu bulamadı. Çöp toplama tesisinin kurulması için öncülük eden Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’a da toplantıda yoğun tepki vardı. Köylüler, seçimlere birkaç ay kala Halebak’ın böyle bir projeyi hayata geçirmek istemesine kızgınlıklarını, ‘seçilip seçilmeyeceği bile belli olmayan biri bölgenin kaderiyle nasıl oynar’ sözleriyle ifade ediyorlar. Köylüler toplantı boyunca tesisi istemediklerini kararlı bir dille anlattılar. Öyle ki İl Çevre Müdürü çok kısa bir konuşma yaparak kenara çekilmek zorunda kaldı.

Çöplük yaftası takılmak isteniyor

Dünyayı doyurabilecek kadar verimli Trakya topraklarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin istediği biçimde şekillendirmeye çalışıldığını belirten Eskitaşlı Köyü Muhtar Rıfat Efe, “Kırklareli’nin boynuna asılmaya çalışılan ‘çöplük’ yaftasını kabul etmiyoruz” dedi. Sağlıklı ürünler üretirken, ‘çöp fabrikası’ ile topraklarının, ürünlerinin kirletilmesini istemediklerini vurgulayan Efe, Lüleburgaz Belediye Başkanı Sayın Emin Halebak’ın öncülüğünde köylerimizin ortasına kurulmak istenen ‘çöp fabrikası’, topraklarımızı kirleteceği gibi, Lüleburgaz’ın havasını, suyunu da kirletecektir” diye konuştu. Efe, yerel seçimlere iki ay kala yeniden seçilip seçilemeyeceği belli olmayan birinin projesini uygulamak için görevdeki son günlerini beklemesinin de anlamlı olduğunu kaydetti.

Eskitaşlı köyünden Fadıl Cansever de çöplüğün bu bölgede yaşayanlar için bir kabus olacağını söyledi. Cansever, verimli topraklara bu tesisin yapılmasının, gözünü para hırsı bürüyenlerin planı olduğunu belirtti. “Tam orman arazisinin içine yapılacak çöplük mesire alanını yok edecektir. İçme ve sulama suyunu yok edecektir” diyen Cansever çocukların geleceğinin kararacağını vurguladı.

‘Geleceğimizi yok etmeye hakkınız yok’

Torununun daha önce toprak kamyonları tarafından öldürüldüğünü, kamyon görünce aklına torununun katilleri geldiğini vurgulayan Sadiye Engin ise bu çöplüklerde yarasının tekrar deşildiğini söyledi. “Çocuklarımızı ve torunlarımızı korumak için bu çöplüğe sonuna kadar karşı çıkmalıyız” diyen Engin’in konuşması toplantıda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.

Sema Cansever de coşkuyla başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu kalabalık, düğün yeri değil, bu kalabalık, çevresi yok edilmeye çalışılan insanlar topluluğu, bu kalabalık, katil çöp kamyonlarını burada istemeyen, anneler topluluğu, bu kalabalık, çocuklarına, torunlarına temiz çevreden başka bırakacak mirası olmayan babalar, dedeler topluluğu… Bu kadar boş, işe yaramaz geniş alanlar varken, çöplerini buraya yığmada ısrar edenlere inat, kenetlenmiş kızgın insanlar topluluğu… Hey yetkililer… Birileri çöpünden arınacak diye, bizleri öldürmeye, geleceğimizi yok etmeye hakkınız yok!..”

Çöplükle halk cezalandırılıyor

“Lüleburgaz’da asgari ücretle çalışan binlerce işçi tatilini, belediye başkanı gibi Antalya’da ya da Bodrum’da geçiremiyor” diyen Mimar Salim Meriç de çöplükle Lüleburgaz halkının da cezalandırılacağını belirtti. Hiçbir bilimsel çalışma yapmadan tamamen keyfi bir şekilde Eskitaşlı’nın seçildiğini kaydeden Meriç, bunun birilerini zengin etmek için yapıldığını söyledi.

Petrol-İş Şube Başkanı Turgut Düşova da kendi gelecekleri için bütün güçleriyle Eskitaşlı’da çöplüğe izin vermeyeceklerini ve köylülerin yanında yer alacaklarını söyledi.

Toplantıya Eskitaşlı, Yenitaşlı, Turgutbey, Celaliye, Tatarköy, Hamzabey, Ceylanköy, Karaağaç ve Çeşmekolu köy muhtarları ve köylüleri kalabalık şekilde katıldı. Eğitim Sen Lüleburgaz Baştemsilcisi Ramazan Özenç, Tüm Köy-Sen Lüleburgaz Şube Başkanı Veli Bütün, Petrol-İş Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova, TMMOB Kırklareli İl Temsilcisi Hüseyin Kahraman, ÖDP ve EMEP üyeleri de toplantıya katılarak, köylülere destek verdiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/copluge-izin-yok_66212.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!