Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çöpten 5 Milyon Dolar Kazanıyor

Erksan, bir 'atık yönetimi' şirketi. Müşterileri arasında Vestel, Borusan, Bossa, Anadolu Cam gibi firmalar var. Erksan, bu büyük firmaların atıklarını alıyor, geçici depoluyor, analizlerini yapıyor, türlerine göre ayrıştırıyor, bertaraf edilmesi gerekenleri bertaraf ediyor, kalanlarını yakıt değerine göre mönü yapıp ihtiyacı olan şirketlere

Milliyet Gazetesi
Çöpten 5 Milyon Dolar Kazanıyor

Erksan, bir 'atık yönetimi' şirketi. Müşterileri arasında Vestel, Borusan, Bossa, Anadolu Cam gibi firmalar var. Erksan, bu büyük firmaların atıklarını alıyor, geçici depoluyor, analizlerini yapıyor, türlerine göre ayrıştırıyor, bertaraf edilmesi gerekenleri bertaraf ediyor, kalanlarını yakıt değerine göre mönü yapıp ihtiyacı olan şirketlere satıyor. Bu işten de 5 milyon dolar ciro yapıyor. Erksan Genel Müdürü Hüseyin Erkanlı, çeşitli atıkları karşılaştırma, parçalama ve presleme gibi işlemlerden geçirerek enerjisi yükseltilmiş atık mönüleri yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

'Mönü hazırlıyor'

“Oluşacak enerji paketlerini yüksek  enerji ihtiyacı olan tesislere ve lisans almış çimento fabrikalarına gönderiyoruz.
Önemli konu, enerji değeri yüksek ve emisyon problemi yaratmayacak değerlerde mönüleri oluşturmak. Şu anda Kocaeli'nde tehlikeli atık depolama tesisi, Konya'da kontemine metal geri kazanım tesisi yatırımı devam ediyor. Tehlikeli atık taşıma kamyonu sayımızı artırmak için yeni yatırımlar yaptık. Gelecek yılki planlarımız arasında atık lastik geri dönüşüm tesisi yatırımı bulunuyor.

Türkiye'de çözümü olmayan atıkları sita/suez'in Avrupa'daki tesislerinde işlenmeye gönderiyoruz. Bu yıl 5 milyon dolar civarında ciro elde ettik. Bu ciroyu 2009'da 10 milyon dolar ciro yapmayı hedefliyoruz.”

60 milyar euro!

Geçen yıl Suez grubuna bağlı Sita Deutschland'la ortak olduklarını söyleyen Erkanlı, "Bu şirket 1822 yılında kurulmuş, 60 milyar euro ciro elde ediyor. 500 bin müşterisi olan firmanın, 935 adet atık işleme alanı, 49 adet atık yakma tesisi ve 145 tehlikeli atık işleme platformu var” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/copten-5-milyon-dolar-kazaniyor_69191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!