Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Corio, 1 Milyar Dolarlık AVM Yatırımından Vazgeçti

2005 yılında Akmerkez’i alarak Türkiye’de adını duyuran Hollandalı alışveriş merkezi (AVM) yatırımcısı Corio, planladığı 1 milyar dolarlık alışveriş merkezi yatırımından vazgeçtiğini açıkladı. Corio Türkiye İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül, “Alışveriş merkezlerinde yer alan perakende markaları taleplerinde ölçüyü kaçırdılar. Biz de planladığımız 1

Milliyet Gazetesi
Corio, 1 Milyar Dolarlık AVM Yatırımından Vazgeçti

2005 yılında Akmerkez’i alarak Türkiye’de adını duyuran Hollandalı alışveriş merkezi (AVM) yatırımcısı Corio, planladığı 1 milyar dolarlık alışveriş merkezi yatırımından vazgeçtiğini açıkladı. Corio Türkiye İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül, “Alışveriş merkezlerinde yer alan perakende markaları taleplerinde ölçüyü kaçırdılar. Biz de planladığımız 1 milyar dolarlık yeni yatırımı durdurduk” dedi. Özgül, şunları söyledi:

“Perakende markaları, ‘sizin yapacağınız alışveriş merkezlerine geliriz ama buraları hem güzel olsun, hem soğutulsun, hem ısıtılsın, içinde aktivite de olsun, hem herkesi topla, hem de kiramı da düşür’ demeye başladılar. Neredeyse, ‘siz alışveriş merkezini kurun biz de kira vermeden bu alışveriş merkezinde yer alalım’ diyecek noktaya geldiler.”

Alışveriş merkezi kiralarının zaten cuzi bir rakama düştüğünü kaydeden Özgül, “Bizim bununla çekip çevirmemiz imkansız. Sonuçta biz kira gelirleriyle varolan bir şirketiz. Bu nedenle Manisa, Adana, Alanya, Konya, Çanakkale, Aydın, Van ve Edirne’de yapmayı planladığımız alışveriş merkezi yatırımlarından vazgeçtik. Devam eden yatırımlarımızdan çok memnunuz ama bunların haricinde Anadolu’da yeni yatırım yapmayacağız” dedi.

‘Yatırım yok, satın alacağız’

Koray Özgül, “Bundan sonra sadece büyük şehirlerde yer alan, iyi iş yapan, en az iki yıllık faaliyeti sonucunda rüştünü ispatlamış olan alışveriş merkezlerini satın alacağız. İzmir ve Antalya’nın gözümüzdeki yeri ise başka. Bu iki şehirde satın almaların yanı sıra yatırım da yapabiliriz” dedi.

‘İşsizliğe çareyiz’

Alışveriş merkezi yatırımlarından vazgeçmelerinin Türkiye için önemli bir kayıp olduğunu vurgulayan Koray Özgül, şöyle konuştu:

“Alışveriş merkezlerinde kiralar zaten çok düşük. ‘35 kiracı toplandı, bir yere ültimatom verdi’ gibi haberler kurumsal yatırımcıyı ürkütür. Örneğin bir gün Corio’nun merkezi, ‘Ukrayna’da bunlar olmuyor, neden oraya gitmiyoruz’ der. ‘Giderse gitsin, nasıl olsa üretim yapmıyor’ diyenler de olabilir. Ama biz bulunduğumuz her şehirde 1000-1500 kişiye iş olanağı yaratıyoruz. Bu yatırımlar olmazsa bunca insan nerede iş bulacak?”

Sigara yasağından sonra cirolar yüzde 30 düştü

Koray Özgül, sigara yasağının uygulamaya konmasından sonra Akmerkez, Teraspark, Ada ve 365 alışveriş merkezlerinde sigara içilmesine izin vermediklerini belirterek, yasaktan sonra alışveriş merkezlerinin genelinde ciroların yüzde 30 oranında düştüğünü söyledi. Sigara yasağından sonra sigara içmeyen ailelerin de alışveriş merkezlerine gelmeye başladığını kaydeden Özgül, “Ancak araya Ramazan girdi. Sigara yasağının ciroya etkisi bayramdan sonra daha iyi ortaya çıkacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/corio-1-milyar-dolarlik-avm-yatirimindan-vazgecti_63743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!