Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

CPR Yeni Yapı Malzemesi Tüzüğü

Avrupa'nın yeni Yapı Malzemeleri Tüzüğü (CPR), 4 Eylül'de AB Resmi Gazetesi'nde yayınlandı. Tüzük, 01 Temmuz 2013'te yürürlüğe girene kadar eski Yapı Malzemeleri Yönetmeliği yürürlükte olacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın da yakın zamanda Türkiye'de iç pazar için gerekli yapısal değişiklik ve düzenlemeleri yapmaya başlaması bekleniyor.

yapi.com.tr
CPR Yeni Yapı Malzemesi Tüzüğü

vrupa'nın yeni Yapı Malzemeleri Tüzüğü (CPR), 4 Eylül'de AB Resmi Gazetesi'nde yayınlandı. Tüzük, 01 Temmuz 2013'te yürürlüğe girene kadar eski Yapı Malzemeleri Yönetmeliği yürürlükte olacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın da yakın zamanda Türkiye'de iç pazar için gerekli yapısal değişiklik ve düzenlemeleri yapmaya başlaması bekleniyor. Gelişmeyi değerlendiren yazılı bir açıklama yapan Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi (CEPMC), yeni tüzüğün yapı malzemesi üreticilerinin pekçok beklentisini karşıladığını belirterek, Avrupa Parlementosu'na, Konseye ve Avrupa Komisyonu'na teşekkür etti. 

Yeni metinde bütün yapı malzemesi üreticilerinin ve ithalatçıların, ürünlerinin üzerinde örneğin yapım aşamasında  ya da kullanım sürecinde ortaya çıkabilecek olası tehlikeli içerikler gibi konularda açık, eksiksiz ve güvenilir bilgi sunmak gibi eşit yükümlülüklerinin olduğuna dikkat çeken CEPMC, bunun, özellikle son yıllarda daha çok talep gören 'şeffaf'lığa da işaret ettiğini ifade etti.

 Yeni tüzük, uygulamada olan 400'den fazla uyumlaştırılmış standart ve 2400'den fazla Avrupa Teknik Değerlendirmesi, şu ana kadar binlerce ürün anlamına gelen 400'den fazla ürün grubunda uygulanmış olan CE işareti gibi bazı düzenlemeleri koruyor. Ayrıca daha da basitleştirilen prosedürler, özellikle KOBİ'lerin ve küçük girişimcilerin maliyet yükünü azaltmayı ve işlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. Tüm AB üyesi ülkelerde ulusal farklı uygulamaların ortadan kalkacağı ve aynı tüzüğün uygulanacağına dikkat çekiliyor ve üreticilerin tüzüğe uyumla ilgili tüm yükümlülüklerini bugünden başlayarak 1 Temmuz 2013’e kadar belli bir plan dahilinde tamamlamalarının önemi vurgulanıyor.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/cpr-yeni-yapi-malzemesi-tuzugu_86925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!