Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Çukurova Tekmer'' Protokolü İmzalandı

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Çukurova Teknokent içerisinde yer alacak ''Çukurova Teknoloji Geliştirme Merkezi''nin (Çukurova TEKMER) mevcut kobilerin Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına destek vereceği gibi üniversite öğrencilerinin mezuniyet sonrasında gerçekleştireceği projelere de kuluçka hizmeti vereceğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Çukurova Tekmer'' Protokolü İmzalandı

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Çukurova Teknokent içerisinde yer alacak ''Çukurova Teknoloji Geliştirme Merkezi''nin (Çukurova TEKMER) mevcut kobilerin Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına destek vereceği gibi üniversite öğrencilerinin mezuniyet sonrasında gerçekleştireceği projelere de kuluçka hizmeti vereceğini söyledi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), KOSGEB, Çukurova Teknokent, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana ÜSAM işbirliği ile kurulan ''Çukurova TEKMER''in protokolü ÇÜ Mithat Özsan amfisinde düzenlenen törenle imzalandı.

Kaplan, törende yaptığı konuşmada, Adana için önemli bir gün yaşadıklarını belirterek, kentin kalkınmasına katkı sağlayacak çok önemli bir Teknoloji Merkezi kurduklarını söyledi. Kaplan, ''Gerçekten bölgemizin, ülkemizin kalkınmasını istiyorsak daha çok girişimci oluşturmalıyız ve bu girişimcileri inovasyon, Ar-Ge yatırımlarına yönlendirmeliyiz. Bunlar bir şekilde bölgemizin ülkemizin kalkınmasını sağlayacaklardır'' dedi.

Çukurova Üniversitesi'nde kurulacak ''Çukurova TEKMER'' hakkında bilgi veren Kaplan, şunları kaydetti:

''Bu protokol ile kurduğumuz Teknoloji Merkezi mevcut kobilerimizin Ar-Ge inovasyon çalışmalarına destek vereceği gibi üniversite öğrencilerinin mezuniyet sonrasında gerçekleştirecekleri projelere de kuluçka hizmeti verecek. Ardından kuluçka hizmetini de üniversite bünyesinde görerek projesini, protatifini hayata geçirdikten sonra da KOSGEB destekleriyle kendi ayakları üzerinde durabilme yeteneğini kazandıracağız''.

Kaplan, KOSGEB'de önemli bir değişime imza attıklarını anlatarak, KOSGEB'de sadece teknoloji geliştirme projelerine destek vermeyeceğini, inovasyon açılımını da getirdiklerini belirtti.

Kaplan, desteklerinin niteliğinde değişikliğe gitmekle birlikte miktarlarında da çok ciddi artışa imkan tanıdıklarını bildirerek, ''Artık ar-ge inovasyon projelerinde 1 milyon liraya kadar ulaşabilen destekler verebiliyoruz. Bu önemli bir destek. Daha önceki destekler 100-200 bin lira civarındaydı. Sadece KOSGEB'den destek alarak projesini gerçekleştiren KOBİ'lere, girişimcilere değil herhangi bir kurumdan destek alarak hayata geçirilen projelere endüstrileşme safhasında destek olacağız. Ayrıca Sadece ar-ge inovasyon çalışmalarına değil kobilerin kurumsallaşma ve pazarlama projelerine önemli destek vereceğiz'' diye konuştu.

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ise bugün çok önemli bir protokol imzaladıklarını belirterek, Teknoloji Merkezi'nin Adana'da kurulmasından dolayı mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

TEKMER'lerin KOSGEB projelerinin uygulanabileceği merkezler olduğunu bildiren Akınoğlu, ''TEKMER'in kente çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Sanayicilerimiz, üniversitede yüksek lisans doktora yapanlar öğrenciler öğretim üyeleri birlikte çalışma imkanı bulabilecek. Üniversite sanayi işbirliğinin önemli noktalarından birini oluşturacak'' dedi.

Akınoğlu, ayrıca Çukurova Teknokent'in neredeyse tamamının dolduğunu belirterek, ikinci binanın temelini atmak istediklerini kaydetti.

Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş ise artık teknolojinin gelişmesi, yüksek teknolojiye geçilmesinin bir devlet politikası ve stratejisi haline geldiğini belirterek, ''Artık Türkiye'de Teknopark'lar yayılmaya başladı, TEKMER'ler kurulmaya başladı'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından taraflar protokolü imzalandı.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/cukurova-tekmer-protokolu-imzalandi-_85951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!